Z posledního globálního průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad vyplynulo, že i když mezi českými zaměstnanci
(64 % dotazovaných) stále převládá tradiční způsob práce, tj. v kanceláři během běžné pracovní doby, oproti zbytku světa zaostávají v osobním pracovním kontaktu se svými kolegy. Tuzemští zaměstnanci mají také ze všech zkoumaných zemí nejnižší možnost svobodně se rozhodovat a organizovat svou práci.
I když téměř 80 % respondentů v průzkumu uvádí, že by ocenili agilní způsob práce, jen čtvrtina jich takto pracuje. K výhodám práce odkudkoliv a mimo běžné pracovní hodiny podle nich patří jak možnost udržovat rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, tak i podpora produktivity, tvořivosti a spokojenosti s prací. Na druhou stranu 44 % z nich uvádí, že agilita způsobuje velký tlak na jejich osobní život, neboť se nikdy necítí být "odpojeni" od práce. Možná i proto dává 49 % českých zaměstnanců stále přednost tradičnímu způsobu práce v kanceláři a pod flexibilitou si představuje zejména pružnou pracovní dobu.
Česká republika je v míře agility práce na spodních příčkách světového žebříčku (26 %). V agilním prostředí dnes globálně pracuje již 41 % lidí, v Indii dokonce 64 %. „I když se u nás o mobilitě, pružné pracovní době či home office živě diskutuje, nabídka ze strany českých zaměstnavatelů stále neodpovídá preferencím zaměstnanců,“ komentuje Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky společnosti Randstad, a dodává: „Tohle by se mělo změnit zejména s nástupem generace mileniálů, pro které je flexibilita alfou a omegou a kteří již brzy budou tvořit na trhu práce nejsilnější skupinu.“
Z průzkumu vyplynul ještě další zajímavý moment, a sice že Čechům chybí osobní kontakt s kolegy, a to i přesto, že ve valné většině pracují z kanceláře. Pouze 55 % českých zaměstnanců totiž v průzkumu uvedlo, že mají v kanceláři pravidelně osobní schůzky nebo týmová setkání, aby se mohli vzájemně informovat a spolupracovat se svými kolegy. Pětina respondentů pak osobní setkání supluje virtuálními týmovými schůzkami prostřednictvím online a videokonferencí. „V osobním kontaktu se svými kolegy Češi zaostávají za globálním průměrem, který činí 69 %. Češi se tak i v tomto aspektu dostali na samý konec žebříčku ze všech zkoumaných zemí,“ doplňuje Alžběta Honsová.
Česká republika je na posledním místě i v další oblasti - tuzemští zaměstnanci mají vůbec nejnižší možnost svobodně se rozhodovat a organizovat svou práci. Zatímco celosvětově tuto možnost uvádí 66 % dotazovaných, v ČR má tuto svobodu jen 44 % zaměstnanců.
Kompletní zpráva globálního průzkumu Randstad Workmonitor Q1 2018 je k dispozici ke stažení zde.
O průzkumu Workmonitor společnosti Randstad:
Průzkum Workmonitor společnosti Randstad byl poprvé publikován v Nizozemsku v roce 2003, následovalo jeho uvedení v Německu a nyní již zahrnuje 33 zemí po celém světě. Pokrývá Evropu, Asii i Ameriku. Randstad Workmonitor vychází čtyřikrát do roka a jeho výsledky odráží lokální i globální trendy v oblasti mobility. Ty je možné díky pravidelnosti průzkumu sledovat v průběhu času. Workmonitor Mobility Index měří postoj a očekávání zaměstnanců z hlediska změny zaměstnavatele nebo práce v průběhu následujících šesti měsíců. Kromě mobility sleduje spokojenost zaměstnanců a jejich osobní motivaci. Součástí každého průzkumu je i sada tematických otázek, které zkoumají současné trendy. Výsledná data tak poskytují komplexní vhled do aktuální situace na trhu práce. Kvantitativní studie je prováděna prostřednictvím on-line dotazníku u populace ve věku 18-65 let, pracující minimálně 24 hodin týdně v placeném zaměstnání (nezahrnuje osoby samostatně výdělečně činné). Minimální velikost zkoumaného vzorku je 400 respondentů za každou zemi, pro průzkum je využíván Survey Sampling International (SSI) panel. Dotazování pro tuto první vlnu Randstad Workmonitor průzkumu 2018 proběhlo v období od 10. do 26. ledna 2018.
O společnosti Randstad:
Společnost Randstad je druhým největším poskytovatelem personálně - poradenských služeb na světě. Má zastoupení ve 39 zemích, kde v 4752 pobočkách pracuje 32 280 zaměstnanců. Portfolio služeb Randstad zahrnuje klasické agenturní zaměstnávání, vyhledávání zaměstnanců na stálé pracovní úvazky, inhouse řešení a služby v oblasti HR. Randstad patří mezi top tři hráče na trhu v Nizozemí, Polsku, Portugalsku, Španělsku, Švýcarsku, Velké Británii, Německu, Argentině, Belgii, Lucembursku, Kanadě, Chile, Francii, Řecku, Indii a Mexiku. Významné podíly má rovněž na trzích v Austrálii, Japonsku a Spojených státech. Randstad je dvojka na českém trhu, v České republice má 200 konzultantů a poskytuje služby v oblasti agenturního zaměstnávání, procesního řízení lidských zdrojů a vyhledávání lidí na stálé úvazky klientům prostřednictvím 22 pracovišť. Více informací na www.randstad.cz.