Studujete poslední ročník střední školy a přemýšlíte, co dělat po jejím skončení? Zvažujete nástup do zaměstnání a rádi byste si našli takovou práci, kde se opravdu budete cítit šťastně? Právě pro vás je určen článek, který připravil Martin Šára, konzultant a ambasador ve společnosti Randstad. Zaměřuje se na to, jaké kroky podniknout, pokud se chystáte vstoupit do pracovního světa, a jak si celý proces usnadnit díky využití umělé inteligence. AI vám nejen ulehčí spoustu práce, ale také vám pomůže zacílit na správné pracovní pozice a najít takové nabídky, které jsou pro vás nejvhodnější.

studenti pracující na počítači
studenti pracující na počítači

Konec školního roku se blíží a řada mladých lidí, kteří maturují či ukončují školu, si i letos klade otázku, co dělat dále. Jedna skupina se rozhodne pro další studium, druhá má namířeno do práce a jak ukazují různé průzkumy a zjištění, velký počet čerstvých absolventů se nachází někde na rozmezí a přemýšlí, kterou cestou se vydat. 

Pokud patříte mezi ty, co se rozhodli jít pracovat a nevíte, jak a kam pokračovat, doporučuji vám postupovat následovně:

1. kdo jsem a co mě (ne)baví

Když si mladý člověk v raném věku uvědomí, co by chtěl v budoucnu dělat, nadchne se pro to a vydrží, je o úspěch relativně postaráno. Nejprve si proto jednoduše vezměte obyčejný kus papíru, sepište si své silné a slabé stránky včetně všeho, co vás baví. Nezapomeňte na různé prvky těchto věcí a jak jsou využitelné v pracovním světě, například komunikace s lidmi, propagace v reklamě, prodej v obchodě a podobně. Tato sebereflexe vám pomůže najít ten správný směr. Poté se začněte poohlížet po různých juniorních pozicích, kde máte obstojnou šanci na úspěšné zvládnutí výběrového řízení.

2. CV a motivační dopis s pomocí AI

Abyste se o vybrané pozice mohli začít ucházet, budete potřebovat přehledný strukturovaný životopis. Ten si v dřívějších časech všichni uchazeči (včetně mě) museli složitě sepisovat sami a dávat ho celý do kupy řádek po řádku. Ovšem tomu je konec. Nyní se nám rozmohl trend umělé inteligence, který mladým lidem v tomto směru přináší značné výhody. AI dokáže poměrně rychle zpracovat zadané příkazy a pomoci vám s vytvořením vhodného vzoru CV, který pouze vyplníte a odešlete jej do firmy jako svou vstupenku. Jediná nevýhoda tohoto řešení spočívá v grafickém zpracování, takže to jediné, pokud jste fajnšmekři, si musíte upravit. :) Dejte si ale pozor na citlivé údaje a zažádejte si pouze o vzor.

Co se týká motivačního dopisu, doporučuji vám sestrojit si text, ve kterém se zaměříte na to, proč by měli na pozici vybrat právě vás, a jaká je vaše motivace pro danou nabídku. Ten si nechte rovněž zkontrolovat umělou inteligencí, také bez citlivých dat. Jedná se o preventivní opatření, která jsou nezbytná. 

3. AI odhalí vhodnou pozici

Následně bych vám doporučil možnost porovnání vhodnosti jednotlivých juniorních pracovních pozic s vaším CV vytvořeným pomocí AI. Například Chat GPT dokáže i takzvaný „screening process“, díky kterému zjistíte, zda jste na danou pozici vhodným uchazečem/uchazečkou, či nikoliv. Mezi nejoblíbenější portály v ČR, kde můžete hledat vhodnou pracovní nabídku, patří klasické jobs.cz, profesia.cz, prace.cz a poslední dobou i LinkedIn, kde si můžete otevřít status „open-to-work“ a nechat se napřímo oslovovat zaměstnavateli či agenturami práce. 

4. příprava na pohovor s AI

Až najdete tu správnou nabídku a získáte pozvánku na pohovor, můžete si opět spustit AI a zeptat se na předpřípravu k pohovoru, například na jaké otázky se nejčastěji personalista ptá vzhledem k dané pozici. Není to nic náročného a získate tak opět užitečné rady a díky nim náskok při přípravě. :) Ohledně vstupních finančních požadavků bych vám doporučil zaměřit se spíše na radu personalisty. Co se týká úspěšného zvládnutí výběrového řízení, snažte se být pouze a jenom sami sebou, chovat se otevřeně a komunikovat.

Přeji vám šťastné nalezení té správné pracovní nabídky s využitím všech možných zdrojů a také ať jste ve své první práci spokojení.

Hledáte nové uplatnění? Podívejte se na naše nabídky práce z mnoha oborů po celé ČR nebo nám pošlete CV. Zajímají vás další články a tipy, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce? Přihlaste se k odběru novinek.

o autorovi
Martin Šára
Martin Šára

Martin Šára

consultant & randstad ambasador

Martin Šára pracuje v Randstad od roku 2023 v rámci divize professionals jako konzultant se zaměřením na technické pozice. Zároveň se rozhodl pro roli ambasadora - nejen proto, aby si vyzkoušel něco nového, co dosud nevykonával, ale také proto, aby mohl předávat své zkušenosti a pohled na práci v Randstad dál. V rámci své ambasadorské role se věnuje především tématu umělé inteligence a jejího využití v náborovém procesu.

Zajímají vás další články a rady, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce?

přihlaste se k odběru