Z nejnovějšího globálního průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad vyplynulo, že v uplynulých šesti měsících změnilo zaměstnání 20,5 % Čechů. Další pětina lidí si aktuálně novou práci buď aktivně hledá, nebo se po zajímavých pracovních příležitostech u jiného zaměstnavatele poohlíží. Nejčastěji měnili zaměstnání lidé pracující chemickém průmyslu, v telekomunikačních a poštovních službách a tradičně v oboru hotelnictví a stravování. Počet lidí, kteří se domnívají, že by mohli přijít o svou stávající práci, se oproti minulému čtvrtletí mírně snížil. Se svým stávajícím zaměstnavatelem je spokojeno 70 % českých zaměstnanců.

 

Kdo změnil zaměstnání a proč?

Během posledního půl roku vyměnilo zaměstnání 20,5 % lidí, což je vůbec nejvíce v celé historii realizace průzkumu Workmonitor v ČR od roku 2010. Míra fluktuace byla u mužů i žen stejná. Nejvyšší podíl těch, kteří měnili práci (29,7 %), připadá na věkovou kategorii 25 – 34 let a tradičně také na nejmladší kategorii zaměstnanců ve věku 18 až 24 let (26,7 %). Jako nejčastější důvod pro změnu zaměstnavatele uvedli respondenti průzkumu získání lepších podmínek (35,6 %), osobní touhu po změně (24,7 %) a nespokojenost se stávajícím zaměstnavatelem (19,2 %). Co se týče oborů, tak k největší fluktuaci zaměstnanců došlo v chemickém průmyslu, v telekomunikačních a poštovních službách a tradičně v oboru hotelnictví a stravování. „Mzda, respektive lepší finanční ohodnocení (tedy i benefity), je stále to, co nejčastěji rozhoduje o odchodu ze zaměstnání a přijetí nové pracovní nabídky. Rozpohybovaný trh práce však motivuje lidi ke změně i z jiných důvodů, u mladších generací často třeba jen z touhy po nových zkušenostech a zážitcích, stále více lidí také vyhledává flexibilitu a dobře dostupnou lokalitu,“ komentuje Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky společnosti Randstad.

Kdo hledá novou práci?

Aktuálně aktivně hledá novou práci 6 % dotazovaných a 15 % po nových pracovních nabídkách a příležitostech pokukuje. „Je tu ale další zhruba třetina lidí, kteří sice aktivně práci nehledají, ale deklarují, že jsou otevření novým nabídkám. Pro zaměstnavatele je to malá časovaná bomba, protože spolu s panující absencí strachu ze ztráty práce a téměř nulovou nezaměstnaností to znamená, že tato skupina lidí může být už jednou nohou pryč z firmy,“ upozorňuje Alžběta Honsová a doplňuje: „Získat dnes nového zaměstnance totiž ve většině případů znamená, přetáhnout ho od jiného zaměstnavatele.“

Spokojenost a obavy

Oproti předchozímu čtvrtletí vzrostl počet lidí, kteří jsou spokojeni se svým stávajícím zaměstnavatelem. Zároveň klesl podíl zaměstnanců (na 18 %), kteří se obávají, že by mohli přijít o práci. Více se obávají muži než ženy, nejčastěji se jedná o zástupce věkové kategorie 18-44 let. „Skutečnost, že zaměstnavatelé začali díky nedostatku volných lidí na trhu práce o své zaměstnance dobře pečovat, nese v dlouhodobém měřítku své ovoce. Spokojený zaměstnanec se přeci jen hůře přetahuje než ten, kdo je nespokojený,“ okomentovala Alžběta Honsová s tím, že relativně největší obavy ze ztráty práce mají lidé pracující v telekomunikačních a poštovních službách (44 %), v hotelnictví a stravování (37 %) a ve stavebnictví (36 %), což jsou obory, které podléhají ve velké míře sezónnosti, a tudíž je zde i běžné ukončování pracovních úvazků s koncem sezóny.



Kompletní Q1 2019 report ke stažení po registraci emailem zde:

https://workforceinsights.randstad.com/hr-research-reports-workmonitor-…

O průzkumu Workmonitor společnosti Randstad:

Průzkum Workmonitor společnosti Randstad byl poprvé publikován v Nizozemsku v roce 2003, a nyní již zahrnuje 34 zemí po celém světě. Pokrývá Evropu, Asii i Ameriku. Randstad Workmonitor vychází čtyřikrát do roka a jeho výsledky odráží lokální i globální trendy v oblasti mobility. Ty je možné díky pravidelnosti průzkumu sledovat v průběhu času. Workmonitor Mobility Index měří postoj a očekávání zaměstnanců z hlediska změny zaměstnavatele nebo práce v průběhu následujících šesti měsíců. Kromě mobility sleduje spokojenost zaměstnanců a jejich osobní motivaci. Součástí každého průzkumu je i sada tematických otázek, které zkoumají současné trendy. Výsledná data tak poskytují komplexní vhled do aktuální situace na trhu práce. Kvantitativní studie je prováděna prostřednictvím on-line dotazníku u populace ve věku 18-65 let, pracující minimálně 24 hodin týdně v placeném zaměstnání (nezahrnuje osoby samostatně výdělečně činné). Minimální velikost zkoumaného vzorku je 400 respondentů za každou zemi, pro průzkum je využíván Survey Sampling International (SSI) panel. Dotazování pro tuto první vlnu Randstad Workmonitor průzkumu 2019 proběhlo v období od 30. ledna do 15. února 2019.

O společnosti Randstad:

Randstad je globálním lídrem v segmentu HR služeb a specializuje se na řešení v oblasti flexibility práce a poskytování personálně poradenských služeb. Podporujeme lidi a společnosti v dosažení jejich skutečného potenciálu. Věříme, že nejlépe se toho dá dosáhnout spojením lidského přístupu s využitím nejmodernějších technologií. Naše portfolio služeb zahrnuje klasické agenturní zaměstnávání a vyhledávání pracovníků na hlavní pracovní poměr, in-house řešení, executive search a komplexní řešení v oblasti HR. Randstad je aktivní ve 38 zemích a v téměř polovině z nich patří mezi top 3 společnosti působící v oboru. V roce 2018 měl v průměru 38 820 vlastních zaměstnanců a 4 826 poboček a inhouse pracovišť. V roce 2018 Randstad vygeneroval příjmy v hodnotě 23,8 miliard eur a od listopadu 2018 je na pozici světové jedničky ve svém oboru. Randstad N.V. byl založen v roce 1960, se sídlem v Diemen (Nizozemí) a je kótován na NYSE Euronext Amsterdam. Pro více informací navštivte www.randstad.com.

Randstad je dvojka na českém trhu, v České republice má 170 konzultantů a poskytuje služby v oblasti agenturního zaměstnávání, procesního řízení lidských zdrojů a vyhledávání lidí na stálé úvazky klientům prostřednictvím 20 pracovišť.