Dovolená je za vámi. Dny plné odpočinku, slunění, objevování nových míst a jídel vystřídala realita pracovních povinností. Vaše e-mailová schránka doslova přetéká a v práci na vás čeká kopa nevyřízených úkolů. Jen při pomyšlení na návrat se vás zmocňuje svíravý pocit úzkosti. Místo abyste si po prožitém volnu připadali nabuzení, máte pocit, že vás snad ještě více vyčerpalo. Ale nezoufejte, podobnými stavy trpí po příjezdu z dovolené mnoho lidí. Dobrou zprávou je, že s nimi lze bojovat a naučit se, jak se z prázdninového režimu efektivně přepnout zpět do běžného života. Přinášíme vám 5 užitečných tipů, jak na to.
Vyráželi jste na dovolenou s přesvědčením, že se vrátíte nabití novou energií a plní elánu, a nakonec se cítíte ještě vyčerpanější než před odjezdem? Jak je to vůbec možné, když jste celou dobu poctivě odpočívali a užívali si každý moment? Vaši únavu a špatnou náladu má nejspíš na svědomí takzvaný „podovolenkový syndrom“, který vám nejen dokáže pokazit poslední dny volna, ale také se může negativně podepsat na vašem psychickém stavu. Co ho způsobuje a jak se mu vyhnout?
5 tipů pro hladký návrat do práce.
1. vyzrajte na nedostatek odpočinku a jet lag.
Prozkoumávání nových míst a nabitý itinerář vás obohatí o spoustu nezapomenutelných zážitků, často ale také připraví o kýžené hodiny spánku a odpočinku. Většina lidí se navíc snaží maximálně využít každou minutu dovolené a příjezd domů si naplánuje doslova na poslední chvíli před návratem do zaměstnání. První pracovní den je tak pro ně obzvláště vyčerpávající, často provázený podrážděností a únavou, což se v případě velkého časového posunu ještě násobí.
Muset se potýkat s jet lagem je asi jedním z nejhorších způsobů, jak se po dovolené zařadit do pracovního procesu. Pokud se vracíte z místa s časovým posunem, zkuste si spánkový režim upravit už den před návratem. Ideálně si vezměte den volna navíc na zotavení, abyste si mohli v klidu přenastavit spánek. Proti denní ospalosti bojujte aktivitou, jako jsou domácí práce nebo nákupy, abyste zůstali vzhůru až do západu slunce a rychleji se dokázali vrátit do normálního spánkového režimu.
2. odpojte se a dopřejte si digitální detox.
Není výjimkou, že zaměstnanci odpovídají na e-maily i během dovolené, zvláště pokud zastávají manažerskou pozici a mají pod sebou tým. Často nás k tomu, abychom zůstali online, svádí dlouhé cesty, čekání v restauracích nebo prostý zvyk kontrolovat telefon při každém pípnutí. Když jste však neustále k zastižení, s velkou pravděpodobností se pracovním zprávám zcela nevyhnete. A jak všichni víme, málokdy zůstane u jednoho e-mailu. Minuty se snadno promění v hodiny a vy najednou zjistíte, že vám utíká kvalitní čas, který byste měli trávit s blízkými.
I když vás od práce dělí velká fyzická vzdálenost, myšlenkami tak zůstáváte v jejím zajetí. Pokud si nedopřejete opravdový odpočinek, může se po skončení dovolené dostavit pocit, že jste si ji vlastně ani neužili. Proto je klíčové se před odjezdem skutečně odpojit. Zapněte automatickou odpověď „mimo kancelář“ s informacemi o vaší nedostupnosti a kontakty na kolegy, kteří mohou řešit naléhavé záležitosti. To zajistí plynulý chod projektů i ve vaší nepřítomnosti. Zároveň si vypněte oznámení z pracovních aplikací (e-maily, kalendáře, chaty) na telefonu, abyste si plně užili chvíle odpočinku, například večeři s krásným výhledem, který si určitě nechcete pokazit myšlenkami na práci.
3. udělejte si seznam úkolů.
Usnadněte si návrat do práce tím, že si vytvoříte seznam úkolů s prioritami. Můžete k tomu využít například nudné čekání na letišti nebo cestu letadlem při návratu domů. Další seznam si pak připravte poté, co projdete všechny nepřečtené e-maily. Během vaší nepřítomnosti se toho totiž mohlo mnoho stát. Místo abyste okamžitě odpovídali na e-maily, vyplatí se udělat si nejprve čas na jejich přečtení. Získáte tak přehled o nejnovějším vývoji a lepší představu o záležitostech, které musíte udělat nebo upřednostnit. Spolupracujte se svým týmem na sladění a prioritizaci důležitých úkolů s blížícími se a neodkladnými termíny.
Může se stát, že na vás po návratu někteří kolegové čekají s žádostí o pomoc, což vaši již tak nabitou agendu ještě rozšíří. Než proto na všechno hned řeknete ano, nejprve vyhodnoťte své aktuální priority. Pokud nový úkol není tak důležitý jako ty, které už na seznamu máte, můžete požádat o prodloužení termínu nebo ho delegovat na někoho jiného v týmu, kdo má volnou kapacitu. Pamatujte, že jde především o kvalitu vaší práce, nikoli o kvantitu!
4. nezapomínejte na přestávky.
Pravidelné přestávky jsou naprosto nezbytné pro zdravé tělo i mysl. Přispívají ke snížení stresu a k tomu, abyste se v práci cítili dobře. Stres navíc zvyšuje pravděpodobnost chyb a snižuje kvalitu odvedené práce, což nikdo nechce. Pokud v práci zapomínáte odpočívat, nastavte si v kalendáři připomínku, že je čas na pauzu. Krátké odreagování, například příprava kávy či malý snack, pročistí hlavu, uvolní vás a zlepší náladu na zbytek dne. Energetické svačinky jako müsli tyčinky či banány vám dodají energii a pomohou bojovat proti odpolední únavě.
První den po návratu se snažte vyhnout přesčasům. Pokud je to možné, ukončete svůj pracovní den včas, aby se vaše mysl mohla zklidnit a připravit na kvalitní spánek. Místo abyste doháněli všechny resty dlouhé hodiny po skončení pracovní doby, odložte méně urgentní úkoly na další dny, nebo je, pokud to vaše pozice umožňuje, delegujte na ostatní členy týmu.
5. popovídejte si s kolegy.
Vždy je dobré si udělat čas na povídání se spolupracovníky, abyste s nimi udrželi dobré pracovní vztahy. Komunikace na pracovišti je klíčová a interakce s kolegy vám pomůže vrátit se rychleji do pracovního tempa a získat přehled o tom, co se ve firmě dělo během vaší nepřítomnosti. Po návratu z úžasné dovolené máte navíc jistě spoustu zážitků a třeba i nějaké ty suvenýry, o které se s nimi chcete podělit.
Domluvte si týmový oběd nebo společnou kávu. Neformální rozhovory s kolegy nejen pomáhají snižovat úroveň stresu, ale můžete se o sobě i navzájem dozvědět nové a zajímavé věci.
návrat do práce vás stále děsí?
Cestování do jiných zemí nám často otevírá oči, přináší nové zážitky a dokáže změnit pohled na život i kariérní cíle. Doufáme, že vám náš článek poskytl užitečné rady, jak se po dovolené efektivně zotavit a plynule se vrátit do pracovního rytmu.
Pokud se však i po jeho přečtení stále děsíte jít do práce, je možné, že vás vaše současná pozice nebo společnost už jednoduše nenaplňuje. A na tom není nic špatného. Pokud cítíte, že stojíte na křižovatce a toužíte po změně, spojte se s námi. Pomůžeme vám objevit novou cestu, vdechnout vaší kariéře nový smysl a najít práci, která vás bude bavit.
Hledáte nové uplatnění? Podívejte se na naše nabídky práce z mnoha oborů po celé ČR nebo nám pošlete CV. Zajímají vás další články a tipy, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce? Přihlaste se k odběru novinek.