Praha, 10. října 2016 - Podívat se do zahraničí na účet firmy a ještě za to dostat zaplaceno? To pro spoustu lidí může vypadat jako splněný sen! Podle průzkumu Randstad Workmonitor by ale o zaměstnání, které vyžaduje služební cesty do ciziny, ve skutečnosti stálo jen 38 % českých zaměstnanců. O práci za hranicemi se Češi nezajímají už vůbec, a to ani v případě, že by se jim naskytla zajímavá nabídka.

 

Služební cesty jako nutné zlo

Pro pětinu českých zaměstnanců představují služební cesty do zahraničí nezbytnou součást jejich pracovní náplně. Závist svých kolegů tím ale oproti všeobecným představám příliš nevzbuzují. Přestože devět z deseti pracujících vnímá možnostpracovních výjezdů jako přidanou hodnotu, 62 % o zaměstnání, které vyžaduje výlety mimo republiku, ve skutečnosti moc nestojí. Podle názorů 46 % dotazovaných časté cestování představuje zátěž pro osobní život a právě to může být i důvodem, proč k němu zaujímají Češi rezervovaný postoj.

„Práce s možností cestování je pro mnoho lidí velkým lákadlem, má ale samozřejmě i své stinné stránky. Je to psychicky i fyzicky náročné – ať už nutnost se soustředit při řízení auta nebo vyrovnání se s časovými pásmy při leteckých cestách - a určitě tak není vhodná pro někoho, kdo chce mít pevně danou pracovní dobu a jistotu, že každý den usedne s rodinou k večeři,“ říká Hana Púllová, ředitelka společnosti Randstad.

 

Dobrá práce v zahraničí? Děkuji, ale raději zůstanu doma.

Cestování a poznávání jiných kultur je jedna věc, jakmile se ale otázky v průzkumu Randstad Workmonitor stočily k případnému stěhování do ciziny, drtivá většina byla proti. Myšlenka pracovat v zahraničí se zamlouvala jen necelé čtvrtině Čechů, což bylo nejméně ze všech 34 zemí, kde svůj průzkum společnost Randstad prováděla.

Naprostou většinu českých zaměstnanců by nemotivovalo k opuštění republiky ani získání dobré nabídky. Za tou by bylo ochotno odejít pouze 33 % dotazovaných. Podobný, i když o něco méně zdrženlivý přístup mají například lidé v Lucembursku, Rakousku nebo Slováci. Velký zájem o práci v zahraničí naopak projevili Indové, Mexičané, Turci nebo například Číňané, z evropských zemí nejvíce Italové.

„Češi se do ciziny rádi podívají o dovolené, odejít nastálo jen kvůli práci už je ale tolik neláká. To jistě výrazně ovlivňuje i situace na trhu práce v tuzemsku. Vzhledem k tomu, že se Česká republika momentálně pyšní nejnižší mírou nezaměstnanosti v celé Evropě, není tento postoj velkým překvapením,“ komentuje výsledky průzkumu Randstad Workmonitor Hana Púllová.

 

Češi se nechtějí stěhovat za prací ani po ČR

Co je pro zaměstnavatele ovšem čím dál větším oříškem je fakt, že Češi se nejsou ochotni stěhovat za prací ani v rámci ČR. „Přesun celé rodiny kvůli práci jednoho z jejích členů se totiž málokdy finančně vyplatí, především kvůli malé nabídce cenově dostupných pronájmů. To platí zejména o dělnických profesích ale i o profesích ve středním příjmovém pásmu. České firmy ve většině případů ještě nejsou – ke své škodě – připraveny motivovat potenciální zaměstnance relokačními balíčky. Děje se tak pouze v případě vysokých manažerských postů nebo u specializovaných odborníků, kteří jsou pro danou firmu klíčoví,“ doplňuje Púllová

Práce v cizině pro Čechy není lákavá a stejně tak i zájem o spolupráci se zahraničními kolegy je průměrný. Mít spolupracovníky jiných národností a kultur by uvítalo celkem 44 % českých zaměstnanců. V tomto směru jsou Češi oproti ostatním národům více uzavření. Méně přístupní jiným kulturám na pracovišti jsou podle průzkumu Randstad už jen Japonci, naopak v mnoha zemích jižní Ameriky a Evropy tuto možnost lidé vítají s větším nadšením.

O společnosti Randstad:

Společnost Randstad je druhým největším poskytovatelem personálně - poradenských služeb na světě. Má zastoupení ve 39 zemích, kde ve 4400 pobočkách pracuje 29 000 zaměstnanců. Portfolio služeb Randstad zahrnuje klasické agenturní zaměstnávání, vyhledávání zaměstnanců na stálé pracovní úvazky, inhouse řešení a služby v oblasti HR.

Randstad patří mezi top tři hráče na trhu v Nizozemí, Polsku, Portugalsku, Španělsku, Švýcarsku, Velké Británii, Německu, Argentině, Belgii, Lucembursku, Kanadě, Chile, Francii, Řecku, Indii a Mexiku. Významné podíly má rovněž na trzích v Austrálii, Japonsku a Spojených státech. Randstad má v České republice 200 konzultantů a poskytuje služby v oblasti agenturního zaměstnávání, procesního řízení lidských zdrojů a vyhledávání lidí na stálé úvazky klientům prostřednictvím 22 pracovišť. Více informací na www.randstad.cz.

Pro více informací kontaktujte:

Alžběta Honsová 

Marketing & Communication Manager

Tel: +420 602 228 199