Nejatraktivnějším zaměstnavatelem na českém trhu se dle letošního průzkumu personálně poradenské agentury Randstad stala stejně jako v loňském roce společnost ŠKODA AUTO, druhou příčku obhájila společnost Microsoft a třetí obsadila Kofola. Ocenění Randstad Award, o kterých v nezávislém průzkumu rozhoduje široká veřejnost, se letos muselo obejít bez tradičního slavnostního galavečera a jednotliví vítězové převzali ocenění z rukou zástupců agentury Randstad individuálně. 

Ocenění Randstad Award pro nejatraktivnější zaměstnavatele v České republice se uděluje na základě výsledků z největšího celosvětového průzkumu zaměstnaneckých preferencí Randstad Employer Brand Research, který probíhá již 20 let. Průzkum zkoumá atraktivitu největších zaměstnavatelů v jednotlivých zemích a také aspekty, dle kterých se uchazeči rozhodují při výběru zaměstnavatele. Letošního dvacátého ročníku se zúčastnilo více než 200 000 respondentů ve 33 zemích. V České republice se průzkum uskutečnil potřetí, a to na vzorku 4 724 respondentů, kteří hodnotili atraktivitu 150 největších zaměstnavatelů z privátního sektoru. 

Kromě samotné atraktivity respondenti hodnotí i další atributy, např. pověst zaměstnavatele, finanční zdraví, používání moderních technologií, jistotu zaměstnání, možnosti kariérního posunu, mzdu a benefity, atmosféru na pracovišti či zajímavost náplně práce. „V očích většiny zaměstnanců jsou atraktivní zejména ty společnosti, které nabízí dobrou mzdu a benefity, vládne u nich příjemná pracovní atmosféra a lidé mají příležitost dostat se k zajímavé práci.  Právě tyto atributy, spolu s důrazem na jistotu práce, považují uchazeči při hledání nového zaměstnání za nejdůležitější a zároveň jsou přesvědčeni o tom, že je zaměstnavatelé neposkytují v dostatečné míře,“ uvádí Jacek Kowalak, generální ředitel společnosti Randstad, a dodává: „Společnosti, které se umístily na příčkách vítězů, ovšem tyto atributy umí dobře komunikovat a proto v očích veřejnosti v těchto oblastech vynikají. Na trhu práce jim to poté přináší výrazné výhody. Všem vítězům blahopřejeme.“ 
 

Škoda Auto
Škoda Auto

TOP 10 nejatraktivnějších zaměstnavatelů v ČR: 

1. ŠKODA AUTO
2. Microsoft
3. Kofola
4. IBM
5./6. LEGO Production
5./6. Seznam.cz
7. Siemens
8. Avast 
9. ČEZ
10. Nestlé Česko

“Vítězství v průzkumu Randstad nás velice těší. Je potvrzením, že práce ve společnosti, která nabízí svým zaměstnancům stabilní zázemí, možnost osobního i kariérního rozvoje a v neposlední řadě atraktivní finanční ohodnocení, je tím, co naši zaměstnanci oceňují,“ uvádí Petra Meliška, vedoucí náboru a HR marketingu společnosti Škoda Auto.

„Jsme velmi rádi, že se nám opět podařilo obhájit pozici jednoho z nejatraktivnějších zaměstnavatelů v České republice. Věříme, že flexibilní pracovní prostředí, důraz na rozvoj talentů a silná firemní kultura založená na sdílených hodnotách z nás činí skutečně top zaměstnavatele, a to nejen v segmentu informačních a komunikačních technologií, ale na českém trhu jako celku,“ říká Klára Žižková, ředitelka lidských zdrojů ve společnosti Microsoft Česká republika a Slovensko.

“Dobrá pověst Kofoly je obrazem lidí, kteří ji tvoří, toho, co dělají, jak a proč to dělají. Značka firmy, značky našich nápojů, ale i značka zaměstnavatele jsou u nás úzce propojeny - jak fakticky, tak v  komunikaci. Naše podnikání navazuje na tradice a rozvíjí je tam, kde jsou doma. Žijeme skutečné příběhy našich značek - od surovin až po konečný výrobek. Vše, co děláme,  stavíme na trvalých a sdílených hodnotách. Láska, respekt k přírodě, otevřenost a neustálé hledání nových cest, to vše je součástí naší DNA. Posiluje nás početná komunita ambasadorů z řad našich zaměstnanců, jejich lídrů, obchodních partnerů, spotřebitelů, ale i našich sousedů v jednotlivých regionech,” komentuje ocenění Hana Caltová, personální ředitelka společnosti Kofola: “Patřit mezi TOP 10 v Randstad Award v České republice je pro nás velká čest a letošní 3. příčka také velkou motivací i závazkem na další cestě.”

Kromě absolutních vítězů se v rámci Randstad Award opět oceňovali i nejatraktivnější zaměstnavatelé z jednotlivých oborů: 

Vítěz z oboru IT a telekomunikace: Microsoft
Vítěz z oboru farmacie a přírodní vědy: Pfizer
Vítěz z oboru podnikové služby: SAP Services
Vítěz z oboru automotive: ŠKODA AUTO
Vítěz z oboru výroba: LEGO Production
Vítěz z oboru bankovnictví a pojišťovnictví: Air Bank
Vítěz z oboru FMCG: Kofola
Vítěz z oboru logistika a doprava: ČSA/Travel Service (dnes Smartwings)
Vítěz z oboru energetická řešení, stavebnictví a facilities: ČEZ
Vítěz z oboru retail: IKEA

 

O průzkumu Randstad Employer Brand Research:

Nezávislý průzkum zpracovává pro Randstad společnost TNS Kantar na základě vlastní vyvinuté metodiky. Je založený na vnímání obecné populace v dané zemi. Průzkum zkoumá úroveň atraktivnosti zaměstnavatele u 150 největších zaměstnavatelů z privátního sektoru v zemi, které zná alespoň 10 % populace. Letošní ročník je 20. v řadě a zahrnuje 6 162 firem a více než 200 000 respondentů ve 33 zemích. V České republice se průzkum uskutečnil po třetí a to na vzorku 4 724 respondentů. Reprezentativní vzorek respondentů zahrnuje zaměstnané (64 %) a nezaměstnané (4 %) osoby, studenty (11 %), OSVČ/podnikatele (6 %), ženy/muži v domácnosti (7 %) ve věku 18 až 65 let, přičemž věková skupina 25 – 44 let je navýšena oproti ostatním skupinám. Dotazování prostřednictvím online dotazníku proběhlo mezi 18. prosincem 2019 – 23. lednem 2020.