57 % zaměstnanců potvrzuje výrazný úbytek osobních pracovních schůzek, polovina má pocit, že s technickým rozvojem nedokáže držet krok.

Praha 10. června 2016 - Pracoviště vybavená nejmodernějšími technologiemi, chytré telefony a počítače, které lidem umožňují spolupracovat, aniž by se vůbec museli potkat. Taková je dnes realita v mnohých firmách. A co na to říkají jejich pracovníci? Jak ukázal poslední průzkum Workmonitor společnosti Randstad, digitalizace zdaleka není vítána s takovým nadšením, jak by se možná dalo očekávat. Osobní kontakt jako nejlepší formu komunikace upřednostňuje 90 % českých zaměstnanců a větší interakce s kolegy jim v pracovním prostředí vyloženě chybí. Více jak polovině se navíc nedostávají potřebné znalosti, aby veškeré dostupné technologie mohli plně využívat.

 

Technologie nás rozdělují, myslí si zaměstnanci

Technologie čím dál více mění a ovlivňují způsob naší práce, myslí si dvě třetiny českých zaměstnanců a téměř všichni z nich zároveň uvedli, že tuto skutečnost vnímají jako příležitost. Rostoucí vliv technologií na způsob jakým žijeme, pracujeme a bavíme se, ale zdaleka nepřináší jen pozitiva.

V průzkumu Randstad Workmonitor 56 % zaměstnanců připustilo, že se díky všudypřítomné digitalizaci cítí méně propojeni s lidmi v “reálném světě“ a 45 % respondentů uvedlo, že si připadají více odtrženi od svých spolupracovníků. Důvodem těchto pocitů je podle 43 % menší počet osobních interakcí v práci. Schůzek, které probíhají z očí do očí, podle 57 % dotazovaných díky využívání technologií čím dál více ubývá. A to i přesto, že drtivá většina lidí vnímá osobní setkání jako jednoznačně nejlepší způsob, jak s někým komunikovat.

 „Moderní technologie jsou důležitou součástí našich životů a jejich vliv se bude zvětšovat, ať už chceme nebo ne. Umožňují nám jednat rychleji, efektivněji i přesněji, ale je vždy nutné mít na paměti, že pravá podstata komunikace a spolupráce spočívá v interakci, vnímání a pochopení. Lidská stránka by se z pracovního prostředí nikdy neměla vytratit, protože to je to, co ho doopravdy utváří,“ říká ředitelka společnosti Randstad Hana Púllová.

 52 % by ocenilo školení, aby s technologiemi udrželi krok

Problémem pro mnohé zaměstnance ovšem není jen nedostatek osobního kontaktu, ale také nedostatek technických informací a znalostí. V průzkumu Randstad Workmonitor se 52 % českých pracovníků svěřilo, že by potřebovali další školení, aby s technickým vývojem dokázali udržet krok a mohli to, co nabízí, opravdu dobře využít ve svůj prospěch.

„Výsledky našeho průzkumu přinášejí důležitou informaci i všem zaměstnavatelům. Nestačí pouze poskytnout svým lidem ty nejmodernější prostředky, je zároveň nutné ujistit se, zda je doopravdy dokáží správně využívat. Investice nejen do technologií, ale hlavně i do technického vzdělávání zaměstnanců by měla být součástí politiky každé firmy, která chce jít s dobou, nebo ještě lépe, trochu ji předběhnout,“ komentuje výsledky Workmonitoru Hana Púllová.

 Společnost je méně lidská, myslí si 62 % zaměstnanců 

A jaký mají technologie vliv na celkový stav naší společnosti? Podle názoru 62 % českých zaměstnanců se díky nim stává méně lidskou. Jen 39 % dotazovaných si myslí, že technický vývoj by naopak díky svému globálnímu dosahu mohl k její větší humanizaci přispět.

Zajímavé je, že v tomto ohledu se Češi projevili jako nejskeptičtější národ ze všech 34 zemí, ve kterých svůj průzkum Workmonitor společnost Randstad prováděla.

O společnosti Randstad:

Společnost Randstad je druhým největším poskytovatelem personálně - poradenských služeb na světě. Má zastoupení ve 39 zemích, kde ve 4400 pobočkách pracuje 29 000 zaměstnanců. Portfolio služeb Randstad zahrnuje klasické agenturní zaměstnávání, vyhledávání zaměstnanců na stálé pracovní úvazky, inhouse řešení a služby v oblasti HR.

Randstad patří mezi top tři hráče na trhu v Nizozemí, Polsku, Portugalsku, Španělsku, Švýcarsku, Velké Británii, Německu, Argentině, Belgii, Lucembursku, Kanadě, Chile, Francii, Řecku, Indii a Mexiku. Významné podíly má rovněž na trzích v Austrálii, Japonsku a Spojených státech. Randstad má v České republice 200 konzultantů a poskytuje služby v oblasti agenturního zaměstnávání, procesního řízení lidských zdrojů a vyhledávání lidí na stálé úvazky klientům prostřednictvím 22 pracovišť. Více informací na www.randstad.cz.

Pro více informací kontaktujte:

Alžběta Honsová 

Marketing & Communication Manager

Tel: +420 602 228 199