nová práce v engineeringu! jak na to?

změňte práci
Jak najít práci v engineeringu

současný stav trhu práce

v oboru engineering

Jestliže hledáte novou práci v engineeringu, doba vám přeje. Nezaměstnanost klesla na historicky nejnižší hodnoty, navíc i do budoucna budou specialisté jako vy nedostatkovým zbožím. Napovídá tomu hlavně nepříznivý demografický vývoj, kvůli němuž absolvuje v příštích letech technické vysoké i střední školy výrazně méně lidí.

elektrotechnik

Firmy očekávají alespoň nárok na osvědčení dle vyhlášky 50, vysokoškolské či středoškolské vzdělání v oboru elektro, znalost práce na počítači a alespoň základní angličtinu.

elektroinženýr

Firmy vyžadují vysokoškolské vzdělání, patřičné znalosti a zkušenost v oboru. Chtějí otevřené, komunikativní lidi, kteří zvládnou práci na vysoké úrovni. Očekávají znalost angličtiny.

technolog

Firmy vyžadují vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání ve strojařině, praxi na podobné pozici a zkušenosti z výroby. Požadují znalost práce na počítači, a to i ve specializovaných programech.

procesní inženýr

Firmy předpokládají vysokoškolské vzdělání ve strojařině, zkušenosti s procesy ve výrobním prostředí, znalost průmyslových standardů a schopnost řídit celý projekt. Vyžadují časovou flexibilitu.

konstruktér

Firmy hledají vysokoškolsky vzdělané kandidáty s alespoň částečnou praxí v oblasti konstruktérství. Příležitost mají i čerství, proaktivní absolventi. Podniky vyžadují angličtinu na úrovni porozumění technické dokumentace.

inženýr kvality

Firmy hledají uchazeče se zkušenostmi z výroby a znalostí potřebných norem. Požadují středoškolské nebo vysokoškolské technické vzdělání a výborné komunikační a prezentační schopnosti.

elektronik

Firmy vyžadují vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání v oborech elektrotechniky, elektroniky nebo strojnictví. Požadují také zkušenosti se specializovanými počítačovými programy, znalost angličtiny a práce na počítači.

kontrolor

Firmy chtějí středoškolsky vzdělané kandidáty s praxí v oblasti kvality. Podmínkou bývá znalost jazyka, stejně jako organizační a komunikativní schopnosti, spolehlivost, flexibilita a ochota pracovat v týmu.

co můžete očekávat

Pokud chcete změnit práci, jste ve výborné výchozí pozici. Firmy jsou hladové po zkušených kandidátech a vy si tak v podstatě můžete vybírat, kam zamíříte. Můžete si také diktovat určité podmínky.

Nepřežeňte to a nezneužívejte situaci na trhu práce. Současný vrchol poptávky po specialistech v engineeringu může skončit, a když se situace obrátí, budou lidé s nejvyššími platy první na řadě, na kterých by mohly firmy šetřit. Proto je lepší přemýšlet o své kariéře spíš v dlouhodobém horizontu a pečlivěji plánovat jednotlivé kroky.  

Postřeh personalistů

peníze až v první řadě

Díky zájmu o vaši pozici si můžete říci o lepší peníze, neopomeňte ale ani další benefity. Změnou zaměstnání si můžete třeba zkrátit dobu dojíždění do práce, a to někdy i dost výrazně. V případě některých firem můžete také získat příspěvek na dopravu, případně služební vůz.

Nezaměřujte se při jednání o nové práci jen na peníze. Firmy tuto motivaci vnímají jako vrtkavou, a proto ve spolupráci s agenturami chtějí od kandidátů slyšet i o dalších motivačních faktorech.

Postřeh personalistů

přemýšlejte o firemní kultuře

Významnou roli v tom, jak budete spokojeni v nové práci, může hrát firemní kultura vlastníka. Velmi totiž záleží na tom, zda výrobní podnik vlastní Němci, Japonci, Korejci, Francouzi nebo třeba Američané. Zatímco německé vlastníky definuje preciznost, strukturované a dobře nastavené procesy, ve francouzských a italských podnicích panuje větší chaos a zmatek. Někdy tak bývá obtížné přeskakovat z jedné kultury do druhé, jindy to ale pro vás může být vítané osvěžení.

Direktivní vedení bývá v německých i japonských podnicích, ovšem Japonci jsou přece jen trochu jiní a pro Evropany to není příliš čitelná kultura. To platí i o Korejcích. Američané a Kanaďané zase hodně chrání zaměstnance, často mívají i trochu bláznivá nařízení, kterými se snaží potírat rozdíly mezi lidmi, navíc chtějí hodně motivované lidi, kteří pro podnik doslova dýchají a táhnou za jeden provaz, což nemusí být pro Čechy vždy přitažlivé.

Postřeh personalistů

chcete změnit obor?

není to tak snadné

Mnoho lidí sní o práci v automotive, ale neuvědomuje si, co vše je s tímto segmentem spojeno. Je to neuvěřitelně dynamický obor s všudypřítomným stresem, který mnoho lidí „sežvýká a vyplivne“. Navíc je to rovněž velmi uzavřený segment, do něhož se člověk z „neautomotive“ výrob jen velmi obtížně propracovává. Společnosti v automotive jednoduše očekávají, že nebudou muset nové lidi zaškolovat, a předpokládají, že nováčci okamžitě po příchodu začnou pracovat na 100 %. Často tak automaticky vyřazují všechny kandidáty, kteří nemají v branži žádnou zkušenost.

Cesta opačným směrem je naproti tomu výrazně snadnější, i když ani to neplatí vždy. Existují firmy, které si myslí, že jsou unikátní – např. díky prototypové či zakázkové výrobě. Ty nepovažují člověka z automotive, kde se produkty vyrábějí v rychlém tempu, za vhodného. Domnívají se, že se u nich nemůže uplatnit (to je třeba případ letecké výroby).

Naopak nejméně ostré hrany jsou v rámci materiálů. Pokud se zaměřujete na plasty např. pro auta, můžete se plastům věnovat jinde bez větších problémů – a v pohodě tak „přestoupit“.

Existují pozice, kde na první pohled nic nebrání tomu měnit své zaměření a „přeskakovat“ mezi jednotlivými strojírenskými obory. Jedná se třeba o manažery kvality, u nichž může být jedno, jaké produkty kontrolují. Firmy to ale vidí jinak – považují za vhodnější, když se jejich kandidát dlouhodobě drží určitého kariérního a profesního zaměření a hýčká si svou specializaci.

Postřeh personalistů

hledáte novou výzvu?

ani na to firmy neslyší

Pokud chcete svou kariéru restartovat a zkusit něco zcela jiného, je to ještě obtížnější než změnit obor v rámci engineeringu. Firmy na to prakticky vůbec neslyší, ostatně jejich požadavky na nové lidi jsou velmi náročné. Nereagují ani na kandidáty, kteří jsou v dobrém věku a mají dispozice, aby byli v nové roli úspěšní.

Pokud nemůžete využít zkušenosti ze svého segmentu, nemáte prakticky žádnou šanci. Někdy se vám může podařit tuto situaci zlomit díky osobním kontaktům, ale to je vše. Máme jen omezené možnosti, jak vám pomoci – můžeme vám alespoň poradit, kde můžete mít šanci a kde naopak nemá smysl investovat energii a čas.

Postřeh personalistů

kdy je vhodné měnit práci?

Někdo mění práci každé tři roky, jiný zůstává v jedné firmě i 15 let. Pohled firem se liší, ale obecně platí, že 10 let v jedné práci už je spíš na škodu. Nepsaným pravidlem je, že 7. rok v práci je kritický (stejně jako ve vztazích) a je tedy čas se posunout dále. Firmy se dívají skepticky nejen na fluktuanty, ale i na ty, kteří sedí v jednom podniku mnoho let – považují to za zkostnatělost.

Postřeh personalistů: Ideálem je pět let v jedné práci. Pokud však strávíte v podniku 10 let, ale vystřídáte za tu dobu několik různých rolí, okamžitě se pro firmy stáváte zajímavým kandidátem, protože jste neustrnuli v jedné jediné funkci. Také lidi okolo 35 let, kteří za posledních 10 let od vysoké školy vystřídali tři zaměstnání, jsou pro společnosti zajímavými uchazeči.

Postřeh personalistů

proč využít personální agenturu

Jednoduše proto, že to pro vás nemá žádné nevýhody. Agentura má o aktuální situaci na trhu práce (nejen) ve vašem segmentu mnohem lepší přehled než vy. Specialisté z agentury vám poradí, co se na trhu děje, vědí do detailů, jak fungují jednotlivé výrobní podniky, koho hledají, jak u nich vypadá výroba, jaké jsou ohlasy lidí, kteří do nich zamířili před vámi a spoustu dalšího. A své znalosti vám předají. Rozhodujete se tak vždy na základě podrobných a ucelených informací a nikdy neriskujete neuvážený krok do jámy lvové. Navíc za cenné rady neplatíte.

Dostanete také kompletní informace o pohovoru – co vás na něm čeká nebo kdo s vámi pohovor povede. Díky spoustě podkladů se budete moci lépe připravit a budete mít navrch nad kandidáty, kteří přicházejí na vlastní pěst.

Nenabídneme vám každou pozici, která se nám namane. Víme, co chcete, a na základě toho vám předložíme jednotlivé nabídky. Snažíme se vždy najít co nejvíce styčných bodů toho, co chcete vy, a toho, co požaduje firma. Výhodou agentury jsou tak nejen dobré interní informace, ale i osobní péče. Navíc na webu mnoha společností padají vaše životopisy do tzv. „černé díry“ a vůbec se nedostanou k rukám personalistům. Agentura naproti tomu komunikuje s firmami napřímo a má od nich zcela konkrétní zpětnou vazbu.

Postřeh personalistů

jak je to s jazykem

Většina výrobních firem je mezinárodních, proto vyžadují znalost cizího jazyka i přesto, že v reálu můžete napsat tři e-maily v angličtině za měsíc. Je to ovšem svatý požadavek zejména zahraničních centrál. Ideální je tak oprášit angličtinu, která by měla být na úrovni B1 (středně pokročilá), pokud nebude vaší rolí dennodenní styk se zahraničím.

Specifické technické výrazy vázající se k výrobě se v každé firmě rychle doučíte, protože produktů není neomezené množství a slovní zásoba se víceméně pořád opakuje. Není třeba se toho bát.

Postřeh personalistů

jak dlouho trvá změna zaměstnání

Specialisté mají vyřízeno do měsíce, a to včetně dvoukolových pohovorů. Počítejte s tím, že během prvních 14 dní dnů budete mít pohovory skoro každý den. V případě manažerských pozic je nutná větší trpělivost a změna zaměstnání může trvat 3 až 6 měsíců.

Nejlepší je, když za námi přijdete už se seznamem firem, kde byste rádi pracovali. Pomůžeme vám s finálním výběrem a pustíme se do práce. Když nemáte představu, kam byste chtěli zamířit, je cesta za novým zaměstnavatelem o něco delší. Ale i tak vám samozřejmě pomůžeme.

Postřeh personalistů