současný stav trhu práce

v oboru engineering

Jestliže hledáte novou práci v engineeringu, doba vám přeje. Nezaměstnanost klesla na historicky nejnižší hodnoty, navíc i do budoucna budou specialisté jako vy nedostatkovým zbožím. Napovídá tomu hlavně nepříznivý demografický vývoj, kvůli němuž absolvuje v příštích letech technické vysoké i střední školy výrazně méně lidí.

co můžete očekávat

Pokud chcete změnit práci, jste ve výborné výchozí pozici. Firmy jsou hladové po zkušených kandidátech a vy si tak v podstatě můžete vybírat, kam zamíříte. Můžete si také diktovat určité podmínky.

peníze až v první řadě

Díky zájmu o vaši pozici si můžete říci o lepší peníze, neopomeňte ale ani další benefity. Změnou zaměstnání si můžete třeba zkrátit dobu dojíždění do práce, a to někdy i dost výrazně. V případě některých firem můžete také získat příspěvek na dopravu, případně služební vůz.

přemýšlejte o firemní kultuře

Významnou roli v tom, jak budete spokojeni v nové práci, může hrát firemní kultura vlastníka. Velmi totiž záleží na tom, zda výrobní podnik vlastní Němci, Japonci, Korejci, Francouzi nebo třeba Američané. Zatímco německé vlastníky definuje preciznost, strukturované a dobře nastavené procesy, ve francouzských a italských podnicích panuje větší chaos a zmatek. Někdy tak bývá obtížné přeskakovat z jedné kultury do druhé, jindy to ale pro vás může být vítané osvěžení.

chcete změnit obor?

není to tak snadné

Mnoho lidí sní o práci v automotive, ale neuvědomuje si, co vše je s tímto segmentem spojeno. Je to neuvěřitelně dynamický obor s všudypřítomným stresem, který mnoho lidí „sežvýká a vyplivne“. Navíc je to rovněž velmi uzavřený segment, do něhož se člověk z „neautomotive“ výrob jen velmi obtížně propracovává. Společnosti v automotive jednoduše očekávají, že nebudou muset nové lidi zaškolovat, a předpokládají, že nováčci okamžitě po příchodu začnou pracovat na 100 %. Často tak automaticky vyřazují všechny kandidáty, kteří nemají v branži žádnou zkušenost.

Cesta opačným směrem je naproti tomu výrazně snadnější, i když ani to neplatí vždy. Existují firmy, které si myslí, že jsou unikátní – např. díky prototypové či zakázkové výrobě. Ty nepovažují člověka z automotive, kde se produkty vyrábějí v rychlém tempu, za vhodného. Domnívají se, že se u nich nemůže uplatnit (to je třeba případ letecké výroby).

Naopak nejméně ostré hrany jsou v rámci materiálů. Pokud se zaměřujete na plasty např. pro auta, můžete se plastům věnovat jinde bez větších problémů – a v pohodě tak „přestoupit“.

hledáte novou výzvu?

ani na to firmy neslyší

Pokud chcete svou kariéru restartovat a zkusit něco zcela jiného, je to ještě obtížnější než změnit obor v rámci engineeringu. Firmy na to prakticky vůbec neslyší, ostatně jejich požadavky na nové lidi jsou velmi náročné. Nereagují ani na kandidáty, kteří jsou v dobrém věku a mají dispozice, aby byli v nové roli úspěšní.

kdy je vhodné měnit práci?

Někdo mění práci každé tři roky, jiný zůstává v jedné firmě i 15 let. Pohled firem se liší, ale obecně platí, že 10 let v jedné práci už je spíš na škodu. Nepsaným pravidlem je, že 7. rok v práci je kritický (stejně jako ve vztazích) a je tedy čas se posunout dále. Firmy se dívají skepticky nejen na fluktuanty, ale i na ty, kteří sedí v jednom podniku mnoho let – považují to za zkostnatělost.

proč využít personální agenturu

Jednoduše proto, že to pro vás nemá žádné nevýhody. Agentura má o aktuální situaci na trhu práce (nejen) ve vašem segmentu mnohem lepší přehled než vy. Specialisté z agentury vám poradí, co se na trhu děje, vědí do detailů, jak fungují jednotlivé výrobní podniky, koho hledají, jak u nich vypadá výroba, jaké jsou ohlasy lidí, kteří do nich zamířili před vámi a spoustu dalšího. A své znalosti vám předají. Rozhodujete se tak vždy na základě podrobných a ucelených informací a nikdy neriskujete neuvážený krok do jámy lvové. Navíc za cenné rady neplatíte.

Dostanete také kompletní informace o pohovoru – co vás na něm čeká nebo kdo s vámi pohovor povede. Díky spoustě podkladů se budete moci lépe připravit a budete mít navrch nad kandidáty, kteří přicházejí na vlastní pěst.

jak je to s jazykem

Většina výrobních firem je mezinárodních, proto vyžadují znalost cizího jazyka i přesto, že v reálu můžete napsat tři e-maily v angličtině za měsíc. Je to ovšem svatý požadavek zejména zahraničních centrál. Ideální je tak oprášit angličtinu, která by měla být na úrovni B1 (středně pokročilá), pokud nebude vaší rolí dennodenní styk se zahraničím.

jak dlouho trvá změna zaměstnání

Specialisté mají vyřízeno do měsíce, a to včetně dvoukolových pohovorů. Počítejte s tím, že během prvních 14 dní dnů budete mít pohovory skoro každý den. V případě manažerských pozic je nutná větší trpělivost a změna zaměstnání může trvat 3 až 6 měsíců.