První den v nové práci

Udělat ten správný první dojem je při hledání zaměstnání naprosto klíčové. To platí nejen během pohovoru, ale i ve chvíli, kdy už vás smlouva hřeje v kapse a právě nastupujete do nové práce. To, jak hned v úvodu zapůsobíte na kolegy a nadřízené, může nadlouho ovlivnit vaši pověst ve firmě. Začátky v novém zaměstnání tak nemusí být jen radostné, ale mohou se stát i zdrojem nepříjemného napětí. Když ale dodržíte pár jednoduchých pravidel, určitě váš start zvládnete na jedničku a bez zbytečného stresu.

Doražte včas

Dochvilnost je výsadou králů. Možná to zní jako klišé, ale divili byste se, kolik lidí si to hned první den pokazí tím, že přijdou pozdě. Zákony schválnosti pracují nejspolehlivěji ve chvíli, kdy se to nejméně hodí. Raději proto vyjděte z domu s předstihem, ať vás cestou nic nepřekvapí. Určitě je lepší dorazit dříve a chvilku počkat, než se přiřítit jak velká voda v momentě, kdy už ostatní pilně pracují. 

Buďte pozitivní

Nic vám nepomůže udělat první dojem lépe než úsměv na tváři a milé vystupování. Nebojte se projevit své nadšení, vyvarujte se ale přílišné žoviálnosti. V bývalé práci si možná s panem ředitelem tykaly i uklízečky, to ale ještě neznamená, že neformální komunikaci ocení i nový zaměstnavatel. Každá firma má svůj specifický styl a kulturu, proto se vyplatí držet se ze začátku trochu zpátky. Nasávejte atmosféru, snažte se pochopit, jak vše funguje, a postupně se můžete začít aktivně zapojovat do dění.

Oblečte se profesionálně

Je to pravda odvěká, že šaty dělaj člověka. A v prvních pár vteřinách, které podle mnohých studií stačí na to, aby si o vás lidé vytvořili úsudek, je to právě oblečení, které za vás mluví nejhlasitěji. Dejte si proto obzvlášť záležet na tom, co si vezmete na sebe. Váš outfit by měl odpovídat nejen firemním pravidlům, ale i nové pozici. Pokud máte na starosti přerovnávání zásob ve skladu, kostýmek a lodičky nechte s klidným svědomím doma. Jestliže je ale vaše role spíše kancelářského charakteru, sáhněte raději po formálnější variantě. Tou určitě nic nezkazíte.

Váš tým je základ

Jedním z nejdůležitějších bodů na programu nováčka je setkání s kolegy. První den si nejspíš potřesete pravicí s více lidmi, než jste viděli za celý předchozí měsíc. Mnoho vjemů, emocí, osob, to vše vytváří situace, které na nás kladou vysoké nároky. Není proto divu, že nám spousta drobností unikne. Problém nastává, když je jednou z nich i jméno člověka, se kterým máte sdílet kancelář. Zkuste se proto při každém představování soustředit a vše si dobře zapamatovat. Svého nového týmu se držte. Získáte tak důležité informace a určitě i příležitost k lepšímu poznání jeho členů.

Nehrajte si na supermana

První dny musíte vstřebat mnoho informací a je úplně normální, že všemu hned neporozumíte. Možná vám vadí neustále se ptát, ale ta nejhorší věc, kterou můžete udělat, je vše odkývat a doufat, že si chybějící střípky do vaší hlavy najdou cestu samy. Nenajdou. Pokud je vám dotazování trapné už teď, představte si, jak příjemné to asi bude ve chvíli, kdy už byste všechno měli mít v malíčku. Veškeré nejasnosti si proto nechte vysvětlit. Pokud jich máte hodně a nechcete neustále rušit, pište si je a požádejte vedoucího, aby si na vás udělal chvilku na konci pracovní doby. Jediné otázky, které jsou v prvních dnech opravdu zapovězené, jsou ty týkající se dovolené a přidání platu ;-).
 

o autorovi

Agentura Randstad - Personální agentura

Tým odborníků na trh práce z Randstad.cz.

< vrátit se na předchozí stránku

Komentáře

Zatím bez komentářů.

napište komentář

  1.  
vložte váš komentář