Naše kolegyně Kristýna Chounová se koncem března zúčastnila velmi zajímavého workshopu s názvem HR speed dating. Pořádala ho agentura O KROK, která se věnuje zaměstnávání osob s hendikepem a pomáhá jim uplatnit se na volném trhu práce. Během HR speed datingu měla Kristýna možnost vyzkoušet si čtyři pohovory s osobami s různými druhy hendikepů*. O svou zkušenost z workshopu se s námi ochotně podělila a my vám teď přinášíme její postřehy, které během pohovorů nasbírala. Věříme, že mohou pomoci dalším personalistům a jejich uchazečům s hendikepem hladce zvládnout pracovní pohovory.
pohovor s neslyšícím člověkem.
Nejprve jsem se setkala s Kačkou, která trpí úplnou hluchotou, ale umí perfektně odezírat ze rtů. Nejdůležitější pro vzájemné porozumění bylo, abych artikulovala a mluvila spisovně a pomalu. Kačka zase často složitější slova musela zopakovat, abych já rozuměla jí. I tak jsme obě občas musely sáhnout po tužce a papíru.
Kačka ve své současné práci často komunikuje s klienty, kterým už nyní nedělá problém jí rozumět. Je to o zvyku - pořád se jedná o češtinu, jen s odlišnou výslovností.
Pokud se k vám na pohovor někdy dostane osoba se sluchovým postižením, dávejte si pozor na různé zkratky nebo slova s anglickou výslovností (např. IT, HR, PR a podobně).
pohovor s člověkem s mentálním postižením.
U Kuby, který trpí mentálním postižením, bylo hodně důležité se doptávat na jeho potřeby a také se ujišťovat, zda rozumí všemu, co říkám.
Mentální postižení je rozmanité, každému dělají problém trošku jiné věci. Například Kuba má největší problémy se soustředěním - potřebuje stereotypní práci, důkladné zaučení, postupnou adaptaci a pracoviště blízko svého bydliště, protože si nepamatuje delší cestu. Stejně tak nemůže manipulovat s penězi.
Osob s mentálním postižením bychom se měli umět správně doptat na detaily, které nás běžně nenapadnou. A pak vymyslet způsob, jak jejich hendikep přeměnit na výhodu. Přeci jen, málokoho bude bavit pořád ta stejná práce dokola tak, jako baví právě Kubu.
pohovor s člověkem se zrakovým postižením.
Věrka částečně vidí. Má ztrátu zraku z 60 % (to je, jako byste pracovali v permanentním šeru a ještě měli zavřené jedno oko), ale v běžném prostoru může fungovat takřka bez omezení. Pokud však má už hodně unavené oči nebo je v prostředí se špatnou viditelností, dá se říci, že nevidí už nic. Aktuálně dělá masérku pro zaměstnance klientských firem. Je to fyzicky náročná práce, ale může při ní na chvíli zavřít oči a tolik je nenamáhat. Předtím například pracovala jako knihařka, což mě překvapilo. Věrce prý ale stačila lupa se světlem, počítač s velkou obrazovkou a větší písmena. V případě, že už má oči hodně unavené a bolavé, používá programy, které ji převedou text na řeč.
U zrakového postižení tedy hodně záleží na jeho rozsahu, ale zajištění adekvátních podmínek zaměstnanci se zrakovým postižením mohou usnadnit moderní technologie.
pohovor s člověkem na vozíku.
Kláru, která je na vozíčku, omezuje v podstatě pouze prostor. A bohužel také velká HR témata, jako je BOZP a Požární ochrana. Proč? V mnoha kancelářských budovách pracovníci například používají výtahy, které ale nejsou evakuační a v případě požáru se s nimi jezdit nesmí. Když se tak zamyslíte třeba zrovna nad vaším pracovištěm, můžete říci, že je plně bezbariérové? Mohli byste zaměstnat vozíčkáře?
A co jsem si z pohovorů s „trouble-gangem“, jak O KROK nazývá svůj tým, odnesla?
Závěrem je třeba dodat, že zaměstnat osoby se zrakovým, sluchovým i jiným postiženým či omezením není nemožné. Vše záleží pouze na podmínkách, které je pro ně zaměstnavatel schopen a ochoten vytvořit.
V Randstadu společně tvoříme bezpečné prostředí pro všechny zaměstnance bez rozdílu tak, aby se nebáli komunikovat o svých případných specifických potřebách nebo těžkých tématech, která se v životě mohou objevit. Všem individuálním požadavkům se snažíme vycházet vstříc. A ani zdravotní postižení by nikdy nemělo být na pracovišti tabu a člověk s hendikepem by se neměl bát či stydět sdělit své potřeby a podmínky, které pro svou práci potřebuje naplnit.
*z důvodu diskrétnosti jsme reálná jména v článku nahradili