S Randstadem jsme se i letos zúčastnili dalšího ročníku charitativního ADRAběhu s podtitulem Nekonečný příBĚH pomoci. Našemu týmu „thebestteam Randstad“ se v něm podařilo celkem naběhat a nachodit 2 207,16 km. Překonali jsme tak náš loňský výsledek o více než 900 km a v týmové výzvě se vyšplhali na 4. příčku. Největší odměnou pro všechny zúčastněné samozřejmě nebylo jen báječné umístění, ale hlavně to, že svými „vypocenými kilometry“ přispěli na dobrou věc. Výtěžek běhu byl věnován na pomoc osamělým seniorům a seniorkám, osobám se zdravotním handicapem a dětem ze sociálně slabých rodin. 

thebestteam Randstad
thebestteam Randstad

Chtěli byste se podobné akce také zúčastnit, ale nevíte, jak začít? Přečtěte si zamyšlení a doporučení našeho „bronzového kolegy“ Adama Valtra, který v ADRAběhu naběhal téměř 80 km a získal tak v rámci našeho Randstad týmu krásné třetí místo.

co běhání přináší a jak s ním začít?

co do začátků (ne)potřebujete.

Běh. Asi nejjednodušší sport, který alespoň v nějaké formě zvládne téměř každý. I „legendární“ Barney Stinson v seriálu „Jak jsem poznal vaši matku“ ještě předtím, než se účastnil Newyorského maratonu, popsal běh velmi výstižně. Krok 1: začneš běžet, krok 2: žádný krok 2 není. 

A opravdu, když se rozhodnete začít běhat, tak minimálně na začátku nejsou potřeba žádné vytuněné boty nebo oblečení, super-extra-mega povzbuzující gely ani hodinky, které vám změří tep, hladinu cukru, stresu, teplotu a bůhví co ještě. Jediné, co vám opravdu nesmí chybět, je silná vůle. A pokud nejste moc zvyklí pravidelně provozovat nějaké fyzické aktivity, tak ji sakra budete potřebovat, protože to nepůjde, bude to bolet a pokrok uvidíte jen velmi pomalu.

využijte elektronické pomocníky a nezapomeňte na prádlo!

Pokud vás baví čísla a jste soutěživí, tak vám určitě doporučuji stáhnout si nějakou appku na měření vašeho výkonu, která zaznamená vaše časy, trasy, zlepšení a případně si v ní zobrazíte i porovnání s kamarády a známými. Většina standardních aplikací obsahuje jak verzi zdarma, tak i placenou, a i když se nejedná o nijak drahou záležitost, dle mého názoru je bezplatná varianta naprosto dostačující.

Ve chvílí, kdy se v běhání dostanete přes hranici zhruba 5 km, už se vám investice do vybavení určitě vyplatí. Základem všeho jsou boty, které si musíte důkladně vyzkoušet, aby řádně seděly. Nejlepší je koupit běžeckou obuv o něco málo větší, ale zase ne o moc, ideálně tak o půl čísla. Dále funkční triko a kraťasy a v neposlední řadě také spodní prádlo, které u delších běhů může být klíčové. Raději ani nechtějte vědět, kde všude se při kombinaci dlouhé trasy a špatně zvoleného prádla mohou udělat odřeniny :).

běhejte do rytmu.

Další kapitolou je hudba. O tomto tématu bych mohl psát hodiny, ale vezmu to stručně :). Říká se, že pokud chceme běhat do rytmu, ideální je zvolit hudbu v rytmu mezi 80-90 (nebo 160-180) bpm, tedy údery za minutu. Mně osobně nejlépe vyhovuje hudba v rozmezí 87-90 (nebo 175-180) bpm a mám vyzkoušeno, že při takovém tempu lze uběhnout kilometr za méně než 5 minut (tato zkouška mě málem stála plíce) i za více než 7 minut. V tomto tempu existuje opravdu nespočet skvělých písniček nejrůznějších stylů, stačí si jen vybrat ten správný žánr, který lahodí vašim uším. Dobře zvolená hudba vás totiž dokáže opravdu hodně nakopnout a také výrazně zrychlit.

sladká odměna aneb i cesta je cíl.

A co je na běhání to nejlepší? Já mám nejraději, když při běhu přijde chvíle, kdy to prostě „sedne“ (mně třeba stačí málo - pěkná písnička a slunce odrážející se od vodní hladiny) a začnou se vyplavovat endorfiny. Tyto pocity jsou opravdu nádherné a rozhodně stojí za všechnu vynaloženou námahu.

V Randstadu máme aktuálně za sebou ADRAběh s podtitulem Nekonečný příBĚH pomoci, jehož výtěžek putuje na podporu dobrovolnictví. Náš firemní běžecký tým se dokázal se zdolanými 2 207,16 km umístit na krásném 4. místě. „Bedna“ nám sice o velmi těsný kousek (asi o 30 km) unikla, ale alespoň tak máme pořádnou motivaci do příštího roku. Navíc se už teď můžeme těšit a připravovat na již tradiční podzimní běh Teribear. 

Pokud jsem vás svým článkem navnadil k běhání, můžete i vy využít letní počasí k tréninku a zazářit spolu s námi na dalších akcích. Těšíme se na vás!

ADRAběh

ADRAběh je tradiční benefiční akcí na podporu lidí v nouzi doma i v zahraničí. Zatím poslední ročník ADRAběhu proběhl v květnu 2024 a nesl podtitul Nekonečný příBĚH pomoci. Účastníci vyběhli celkem ve 12 městech a společně dosáhli rekordního výtěžku 513 000 Kč, který putoval na podporu dobrovolnictví. Děkujeme všem běžkyním a běžcům, kteří svými kilometry přispěli na dobrou věc, a také ADRA CZ za skvělou organizaci celé akce.

Adam Valtr
Adam Valtr
Adam Valtr

Adam Valtr

professional talent solutions manager & randstad ambasador

V Randstadu působím od roku 2019 a nyní již třetím rokem vedu pražský tým divize Professionals. Zároveň jsem se rozhodl stát Randstad ambasadorem, protože si myslím, že u nás pracuje moc fajn parta lidí a já bych rád přispěl k tomu, abychom i nadále byli skvělý tým a všichni se v Randstadu cítili dobře. V rámci své role ambasadora se zaměřuji především na kulturní témata, ale zajímám se také o sdílení a výměnu osvědčených postupů a zajímavých nápadů z dalších zemí, kde Randstad působí.