Je pro vás první den práci stresující záležitostí? Nebojte, rozhodně v tom nejste sami. Nervozitu a obavy prožívají při vstupu do nového zaměstnání prakticky všichni. A není se co divit. Ocitnete se v zatím nepoznaném prostředí, kde se setkáte s lidmi, které jste pravděpodobně nikdy neviděli. Nevíte, jak na vás budou reagovat, jste nervózní, že možná nezapadnete do týmu nebo nebudete schopni splnit očekávání vašich nadřízených. Tyto pocity jsou naprosto normální a v určité míře se jim asi nevyhnete. Můžete je ale významně zmírnit, pokud se budete držet několika jednoduchých kroků.

smějící se muž a žena u stolu
smějící se muž a žena u stolu

1. projděte si web a sociální média společnosti.

Informace o svém novém zaměstnavateli jste si jistě zjišťovali již v době, kdy jste se o práci ucházeli. Přesto se vám určitě vyplatí udělat si další doplňkový průzkum ještě před vaším oficiálním nástupem.

Projděte si webové stránky společnosti a přečtěte si informace o její historii, o tom, čím se zabývá nyní, o vedoucích pracovnících a o její kultuře. Možná na nich najdete profily zaměstnanců, díky kterým si uděláte lepší představu o lidech, s nimiž se můžete setkat. Podívejte se i na profily vašeho nového zaměstnavatele na sociálních sítích. Třeba se vám podaří navázat kontakty s některými zaměstnanci, což vám může dobře posloužit k odbourání počáteční bariéry.

2. vezměte si volno.

Pokud v novém zaměstnání začínáte hned po ukončení předchozího pracovního poměru a vaše situace vám to dovolí, nechte si před nástupem pár dní volna. Umožní vám to vyčistit si hlavu a připravit se na výzvy, které vás v novém prostředí čekají. Tento čas můžete také využít k tomu, abyste zhodnotili svůj výkon ve starém zaměstnání a rozhodli se, co byste případně chtěli změnit na svých pracovních návycích. Nová práce znamená nový začátek a také vaši šanci hodit za hlavu minulé přešlapy a nedostatky.

3. oblékněte se tak, abyste udělali dojem.

Ujistěte se, že jste si pro váš velký den vybrali vhodný outfit, který by měl vždy odpovídat firemní kultuře a dress code. Jako nováček nejspíš nechcete vyčnívat mezi svými kolegy ani příliš neformálním, ani příliš formálním stylem oblečení. Pokud si nejste jisti, jaké prostředí očekávat, styl smart casual, tedy o něco ležérnější varianta než klasický business oděv, je obvykle pro první den bezpečnou volbou.

male and female having a conversation
male and female having a conversation

4. na vše se ptejte.

První den v práci vás při příchodu pravděpodobně přivítá váš nový nadřízený, který vás buď provede a představí osobně, nebo tento úkol svěří některému z kolegů. Možná si vás někdo ze začátku vezme pod svá ochranná křídla a pomůže vám se zaučením. To vám dává skvělou příležitost zjistit další informace, které na internetu nebo jiných oficiálních kanálech nenajdete. Pokud vám žádný mentor nebude přidělen, můžete si o něj zkusit říct.

5. naslouchejte a pozorujte. 

Nebát se v prvních dnech zeptat na všechny možné otázky je určitě důležité, ale neméně podstatné je i umění aktivně naslouchat. Věnujte velkou pozornost tomu, jak spolu vaši spolupracovníci hovoří, sledujte jejich chování a také styl komunikace. Získáte tak cenné poznatky o kultuře vašeho nového pracoviště, které vám pomohou lépe se přizpůsobit.

Během porad nebo týmových diskusí aktivně naslouchejte. Soustřeďte se na to, co ostatní říkají, abyste lépe porozuměli probíhajícím projektům a dynamice týmu. To vám nejen pomůže lépe pochopit vaši roli, ale také si tím připravíte půdu pro budoucí spolupráce a možnost budovat úspěšnou kariéru ve vaší nové organizaci.

6. připravte se, že nebudete rozumět všemu... alespoň zatím.

Všechny začátky jsou těžké. Nikdo proto od vás nebude očekávat, že hned vše provedete bez chybičky a budete okamžitě rozumět všem postupům. První dny slouží k učení a navazování vztahů s novými kolegy. Bude to určitě náročné, ale také velmi obohacující období. Když si zrovna s něčím nebudete vědět rady, určitě se najde někdo, kdo pro vás bude mít pochopení a rád vám poradí, takže se nikdy nebojte zeptat.

Uvidíte, že až uplyne pár týdnů, budete se sami divit, čeho jste se vlastně předtím tak báli. Čeká vás nové dobrodružství, které vám jistě přineste spoustu zajímavých zkušeností a zážitků, poznáte nové lidi a kdo ví, možná po cestě získáte i nové přátele.

Hledáte nové uplatnění? Podívejte se na naše nabídky práce z mnoha oborů po celé ČR nebo nám pošlete CV. Zajímají vás další články a tipy, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce? Přihlaste se k odběru novinek.

Zajímají vás další články a rady, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce?

přihlaste se k odběru