Hledat práci je náročné. Je to prakticky práce na plný úvazek. Musíte dobře napsat životopis, připravit si motivační dopisy, procházet nejrůznější weby s pracovními nabídkami a neustále si udržovat přehled o tom, kam už jste napsali. A když se dostanete do další fáze přijímacího řízení, musíte se důkladně připravit na osobní pohovory. To je řada důvodů, proč si hledání práce usnadnit a využít personální agenturu. Hledání práce přes agenturu má i spoustu dalších výhod.

Proč se spolupráce s agenturou vyplatí?

  • Nejste na to sami

V personální agentuře máte k dispozici konzultanta, který vám se vším pomůže. A nejenže vám poradí při hledání konkrétní pozice, zároveň vám může pomoci naplánovat i kariérní strategii. Není špatné mít při budování kariéry v zádech někoho, kdo ví, jaká je situace na trhu práce a dokáže toho využít ve váš prospěch.

  • Získáte cenné rady

Po každém pohovoru vám konzultant poradí, co zlepšit a na co se zaměřit, abyste byli úspěšní. Vypíchne také věci, které děláte dobře. Konzultanti navíc detailně znají prostředí firem a odkryjí vám jejich fungování – dopředu tak víte, co můžete čekat a budete na to připraveni. A právě to může rozhodnout, zda práci nakonec získáte.

  • Dostanete se k „neviditelným“ pozicím

Některé firmy vůbec nehledají zaměstnance přes inzerát, ale využívají jen služeb personálních agentur, které pro ně mají najít toho nejlepšího kandidáta. Proto pro vás mohou být některé zajímavé pracovní pozice „neviditelné“ a dostanete se k nim pouze jako klienti personální agentury.

  • Mýtus: personálka jen shrábne tři platy a nic pro mě neudělá

Některé pozice obsazují firmy jen přes agentury, takže byste se k nim jinak vůbec nedostali. Firmy si zkrátka agentury platí, aby hledaly vhodné pracovníky za ně. Peníze dostane agentura většinou až tehdy, kdy vybraný člověk dokončí zkušební dobu, proto je jejím cílem vždy najít toho správného pracovníka

Jak vybrat dobrou agenturu?

Personální agentura vám může pomoci najít stálé i agenturní zaměstnání. Ať už se na ni obrátíte s jakýmkoliv požadavkem, pohlídejte si pár základních pravidel, které vám pomohou vybrat tu dobrou. Jinak se spálíte.

  • Nestřílejte naslepo

Zjistěte si o agentuře co nejvíce. Naprostým základem je, aby měla licenci ministerstva práce a sociálních věcí – najdete to v on-line aplikaci přímo na webu ministerstva. Dobré také je, pokud agentura patří do nějakého oborového či profesního sdružení – tím největším je u nás Asociace poskytovatelů personálních služeb.

  • V případě pochybností odejděte

Pokud se vám na agentuře cokoliv nezdá, otočte se na podpatku a zkuste to jinde. Klíčová je totiž důvěra – jestliže ji ve vás agentura nevzbuzuje na začátku, nebude to fungovat ani později.

  • Nikdy za služby neplaťte

Spolupráce s personální agenturou je pro uchazeče o práci bezplatná. Agentura dostává zaplaceno od zaměstnavatelů poté, co najde vhodného kandidáta, navíc většinou až po úspěšném ukončení zkušební doby.

Jak to probíhá v dobré agentuře

Personální agentura si vás nejdříve pozve na osobní pohovor, během něhož zjistí vaše pracovní zkušenosti, seznámí se s vašimi potřebami, cíli a plány. Pak vám teprve nabídne pozici – budoucího zaměstnavatele přitom obeznámí s vaším profilem a podmínkami, následně s ním dohodne pohovor. Po celou dobu je s vámi v kontaktu a informuje vás o všem, aby pro vás bylo hledání nového nebo lepšího zaměstnání co nejpříjemnější a nejsrozumitelnější.

Mýty o agenturním zaměstnávání

Některé firmy využívají pro práci agenturní zaměstnance. Ti mají ze zákona stejné podmínky jako stálí zaměstnanci, přesto kolem agenturního zaměstnávání koluje řada mýtů. Když máte v zádech dobrou personální agenturu, nic z toho neplatí.

  • Budu mít menší plat

Nebudete. I v rámci agenturního zaměstnávání dostanete stejné peníze a podmínky jako kmenoví zaměstnanci. Firmy s agenturními zaměstnanci počítají a dobré lidi také dobře zaplatí – to je naopak výhoda agentur, protože již přicházejí s vyzkoušenými, připravenými uchazeči. Agenturní pracovníci tak mohou brát dokonce větší peníze než ti kmenoví.

  • Budu mít horší podmínky

Je jedno, jestli jste kmenový nebo agenturní zaměstnanec, podmínky na pracovišti budete mít stejné. Máte tak stejný nárok na bonusy, prémie, příplatky za práci o víkendech, svátcích nebo v noci. Stejné je i rozvržení pracovní doby a přestávek. A čerpat můžete i další benefity, které mají kmenoví zaměstnanci.

  • Agentura mi vezme část výplaty

To rozhodně neplatí, protože agentury jsou placené samotnými firmami, nikoliv uchazeči o práci. Pokud je výplata menší, je to proto, že i výplaty kmenových zaměstnanců jsou malé – to vše je dáno pracovní pozicí, prostředím, lokalitou apod.