Zajít za šéfem a říci si o více peněz bývá delikátní záležitost. A docela stresující. Něco jiného je totiž nacvičovat imaginární rozhovor s vedoucím před zrcadlem a něco zcela odlišného je před ním vážně sedět v jeho kanceláři. To je nejspíš důvod, proč lidé bývají při vyjednávání o výši platu nejodvážnější v rámci výběrového řízení na novou práci. Když ale budete přeskakovat z jedné práce do druhé jen kvůli platu, možná si přilepšíte, ale v životopisu to nebude vypadat dobře.

174.jpg
174.jpg

„V zahraničí lidé mění práci častěji, ale v Česku to pořád nepůsobí příliš pozitivně. Zaměstnavatelé se jednoduše dívají skrz prsty na ty, kteří vydrží v každé práci maximálně rok, nejvýše dva,“ říká konzultantka Julia Ivanovová.

Lepší je proto podle expertů připravit si kariérní strategii a plánovat i to, kdy a na co navázat hovory o zvýšení peněz. „Ideální je spojit to s nějakým úspěšným projektem, měřitelnými výsledky. Vyšší plat se podle mého nedá odsedět – když je člověk na své pozici neviditelný, jen těžko mu někdo přidá,“ dodává Julia Ivanovová.

Krok za krokem

Zjistěte si, jaká je situace v oboru

Abyste mohli úspěšně vyjednávat o platu, musíte nejdříve vědět, jaká je vůbec situace na trhu a kolik se ve vašem oboru v průměru platí. To můžete zjistit třeba u některých inzerátů na pracovních portálech, které uvádějí i platové rozmezí, případně na platy.cz, které evidují mzdy podle různých oborů. Dobrým zdrojem informací o platech může být také Český statistický úřad, který sbírá údaje z předchozích let podle oborů a krajů.

Pečlivě se připravte

Když budete improvizovat, narazíte. Proto nenechávejte nic na poslední chvíli a místo toho se důkladně připravte. Hlavně vypilujte odpovědi na otázky: „Kolik peněz tedy chcete?“ a „Proč vlastně chcete přidat?“ Proto je tak důležité vědět, jak se pohybují mzdy právě ve vašem sektoru, v rukávu ale navíc musíte mít i další argumenty, které se již vážou konkrétně k vám a vaší práci.

Mějte pádné argumenty

Abyste svůj požadavek podpořili, měli byste jít o vyšší plat žádat tehdy, když za sebou máte dobré výsledky či úspěchy. Čím lepší projekt, lépe zvládnutá krizová situace nebo zajímavější zlepšovák, tím víc rostou vaše šance. Poukažte na to, jakou hodnotu máte pro firmu. Přemýšlejte také o tom, zda mezi argumenty nezařadit třeba dobrou ekonomickou kondici firmy apod.

Dobře si to načasujte

Nejlepší je zařadit debatu o platu do pravidelného ročního hodnocení vašich výkonů, ale pokud se ve vaší firmě neodehrávají, tak si schůzku s šéfem dobře načasujte. Rozhodně ho neoslovujte na chodbě, když spěchá na jednání, nebo ve chvíli, kdy celá firma naplno pracuje na důležité zakázce. Počkejte na dobu, kdy je relativní klid, a požádejte o schůzku. Nemusíte tajit, že se na ní chcete bavit o penězích, dáte tak vašemu protějšku férovou šanci se také připravit.

Mějte plán B

Buďte připraveni, že to nevyjde. Plán B je důležitý – musíte si dobře promyslet, co uděláte, když vedení na vaši žádost nekývne. Určitě neklaďte šéfovi žádná ultimáta, protože hrozí, že je nakonec budete muset dodržet. A to je ve chvíli, kdy nemáte jinou práci v záloze, dost nepříjemná situace. Spíše si promyslete, co byste považovali za důstojné řešení – třeba příslib zvýšení platu po určitém čase nebo po zvládnutí nějakého milníku, případně si můžete vyjednat zajímavý firemní benefit.