Nová práce nemusí být stres

Udělat ten správný první dojem je při hledání práce naprosto klíčové. To platí nejen během pohovoru, ale i ve chvíli, kdy už vás pracovní smlouva hřeje v kapse a právě se chystáte prožít svůj první den v novém zaměstnání. To, jak hned v úvodu zapůsobíte na kolegy a nadřízené, může nadlouho ovlivnit vaši pověst ve firmě. Začátky v nové práci tak nemusí být jen radostné, ale mohou se stát i zdrojem nepříjemného napětí. Když ale dodržíte pár jednoduchých pravidel, určitě vaše entrée zvládnete na jedničku a bez zbytečného stresu.

100.jpg
100.jpg

Doražte včas

Dochvilnost je výsadou králů. Možná to zní jako klišé, ale divili byste se, kolik lidí si to hned první den pokazí tím, že přijdou pozdě. Zákony schválnosti pracují nejspolehlivěji přesně ve chvíli, kdy se to nejméně hodí, tak raději vyjděte z domu dřív, ať vás cestou nic nepřekvapí. Určitě vám bude příjemnější vyčkat chvilku třeba někde v kavárně, než se přiřítit jak velká voda v momentě, kdy už ostatní pilně pracují.

Buďte pozitivní

Nic vám nepomůže udělat první dojem lépe, než úsměv na tváři a milé vystupování. Nebojte se projevit své nadšení z nové práce, ale s žoviálností to raději moc nepřehánějte. V bývalém zaměstnání si možná tykala s ředitelem i paní uklízečka, to ale ještě neznamená, že neformální komunikaci ocení i nový zaměstnavatel. Každá firma má svůj specifický styl a kulturu, proto se vyplatí držet se ze začátku trochu zpátky, nasávat atmosféru, snažit se pochopit, jak vše funguje, a postupně se začít aktivně zapojovat do dění.

Oblečte se profesionálně

Je to pravda odvěká, že šaty dělaj´ člověka. A v prvních pár vteřinách, které podle mnohých studií stačí na to, aby si o vás lidé udělali úsudek, je to právě oblečení, které za vás mluví nejhlasitěji. Dejte si proto obzvlášť záležet na tom, co si první dny vezmete na sebe. Váš outfit by měl odpovídat nejen firemním pravidlům, ale i vaší pozici. Pokud máte na starosti přerovnávání zásob ve skladu, kostýmek a lodičky na podpatku nechte s klidným svědomím doma. Jestliže je ale vaše nová role spíše kancelářského charakteru a nejste si jistí, jaký dresscode zvolit, sáhněte raději po formálnější variantě. Tou určitě nic nezkazíte.

Váš tým je základ

Jedním z nejdůležitějších bodů na programu nováčka je seznámení se s kolegy. Nemusíte zrovna nastoupit do megakorporace, stačí menší podnik, a stejně si v jednom dni nejspíš potřesete pravicí s více lidmi, než za celý předchozí měsíc. Hodně nových vjemů, emocí, lidí, to vše vytváří situace, které na nás kladou velké nároky a tak není divu, že nám spousta drobností unikne. Problém nastává, když je jednou z nich i jméno člověka, se kterým máte sdílet kancelář. Zkuste se proto při každém představování soustředit a zapamatovat si dobře nejen tváře, ale i jména vašich spolupracovníků. Svého nového týmu se držte, získáte tak důležité informace a určitě i příležitost k lepšímu poznání jeho členů.

Nehrajte si na supermana

První dny budete muset vstřebat mnoho informací a je úplně normální, že vám něco unikne nebo všemu hned neporozumíte. Možná vám bude nepříjemné se neustále ptát, ale ta nejhorší věc, kterou můžete udělat, je vše odkývat a doufat, že si chybějící střípky do vaší hlavy najdou cestu samy. Nenajdou. Pokud je vám už teď trapné se dotazovat, představte si, jak příjemné vám to asi bude ve chvíli, kdy už byste všechno měli mít v malíčku. Veškeré nejasnosti si proto nechte vysvětlit, a pokud máte dotazů hodně a nechcete s nimi neustále rušit, pište si je a požádejte vedoucího, aby si na vás udělal chvilku na konci pracovní doby. Jediné otázky, které jsou v prvních dnech opravdu zapovězené, jsou ty týkající se dovolené a přidání na platu ;-).