V červnu počet uchazečů o zaměstnání klesl o 595 na celkových 315 465 a podíl nezaměstnaných osob zůstal na 4,2 %. V meziročním srovnání byl podíl nezaměstnaných vyšší o 0,6 procentního bodu, tedy o 42 781 uchazečů.
Co se týká nezaměstnanosti v jednotlivých okresech, tak v červnu měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob okresy Most (9,4 %), Karviná (9,0 %), dále Chomutov (7,4 %), Bruntál (7,1 %) a Sokolov (7,0 %). Naopak velmi nízkou nezaměstnanost, tedy pod 3 %, eviduje Úřad práce ČR tradičně v okresech Praha-východ a Praha-západ, ale také v Rychnově nad Kněžnou, v Pelhřimově, v Benešově, ve Zlíně, Jičíně a v Ústí nad Orlicí.
V červnu zůstala míra nezaměstnanosti stabilní. Řada firem se před začátkem letních prázdnin snažila doplnit stavy sezónními pracovníky, zejména v odvětvích jako zemědělství a cestovní ruch. Stejně jako v loňském roce však zůstává poptávka ze strany zaměstnavatelů nižší. Navíc se, jako každé léto, utlumila náborová aktivita kmenových zaměstnanců. Kvůli dovoleným a s tím spojeným provozním omezením se výběrová řízení často odkládají až na konec léta a začátek podzimu.
Zároveň si kandidáti často užívají letní období – pokud je nenutí jejich finanční situace, hledání nového zaměstnání odkládají až na konec léta. Tato kombinace faktorů vede k celkovému zpomalení pohybu na trhu práce a stagnaci.
Mezi uchazeči převažují tzv. bílé límečky – tedy kandidáti na kancelářské pozice a ve středním managementu. Některé firmy totiž přistoupily z ekonomických důvodů ke změnám ve vnitřní organizaci a část pozic bílých límečků přestala být potřeba.
Naopak dlouhodobě silná poptávka přetrvává v IT, zdravotnictví a sociálních službách – zejména kvůli stárnoucí populaci. Podobně je tomu ve výrobě, technice a řemeslných profesích, kde se i nadále projevuje akutní nedostatek kvalifikovaných pracovníků se znalostí moderních technologií. Pro uchazeče z těchto oblastí – tzv. modré límečky – je tak situace na trhu práce příznivá.
Zaměstnavatelé nabízeli ke konci června prostřednictvím Úřadu práce ČR celkem 98 677 volných pracovních míst, což je o 2 264 více než v květnu. Absolutně nejvíce volných pracovních míst nabízí opakovaně zaměstnavatelé v Praze (23 467 míst) a ve Středočeském kraji (15 761 míst). Na jedno volné pracovní místo aktuálně připadá v ČR v průměru přibližně 3,2 uchazeče o zaměstnání, z toho nejvíce v okresech Karviná (21,8), Sokolov (13,7), Děčín (12,9), Hodonín (10,7) nebo Bruntál a Louny (8,8).
Zaměstnavatelé mají dle evidence Úřadu práce ČR nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, o kuchaře, o obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o řidiče nákladních automobilů a tahačů, o montážní dělníky nebo o uklízeče.
V 1. čtvrtletí 2025 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda *) (dále jen „průměrná mzda“) celkem 46 924 Kč, což je o 2 943 Kč (6,7 %) více než ve stejném období roku 2024. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,7 %, reálně tak mzda vzrostla o 3,9 %. Objem mezd se zvýšil o 7,1 %, počet zaměstnanců vzrostl o 0,4 %. Proti předchozímu čtvrtletí činil růst průměrné mzdy v 1. čtvrtletí 2025 po očištění od sezónních vlivů 1,7 %.
Medián mezd (38 385 Kč) vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 5,3 %, u mužů dosáhl 41 677 Kč, u žen byl 35 226 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 21 136 Kč a 73 611 Kč.
zdroj: MPSV, ČSÚ, ÚP ČR
* na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství