Některé benefity už jsou samozřejmost o co si říci a jak

Úvodem

Nejen samotný plat, ale i firemní benefity jsou velkým lákadlem pro nové či stávající zaměstnance. Některé už přitom zevšedněly a staly se standardem – na určitých pozicích zkrátka lidé naprosto samozřejmě očekávají notebook, mobil a často i automobil s možností využívat ho i pro soukromé účely. To samé platí o různých finančních bonusech, týdnu dovolené navíc nebo o stravenkách.

Firmy dnes nabízí širokou nabídku benefitů

Když jde o benefity, zaměstnanci se v současnosti stále více zaměřují na hledání rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Firmy tento trend chápou, proto také ve větší míře než dříve nabízejí flexibilní pracovní dobu a tzv. home-office, tedy práci z domova. Ať už pravidelně, nebo alespoň občas.

TIP: Některé firmy dokonce zaměstnancům za home-office platí, protože doma jedí, pijí a spotřebovávají energie.

Mezi atraktivní benefity patří rovněž možnost dále se profesně rozvíjet. Pokud o to máte zájem, hledejte práci mezi firmami, které posílají své zaměstnance na různá školení, workshopy nebo konference. Ambiciózní lidé navíc oceňují, že je mnohé společnosti výrazněji zapojují do chodu a dávají jim více možností rozhodovat.

Oblíbené jsou třeba i tzv. cafeterie, občerstvení v podobě čerstvého ovoce na pracovišti, čištění obleků, masérské služby, vstupenky na kulturní akce, předplacené karty do fitness center, dokonce se objevují i posilovny přímo v práci. Firmy si uvědomují, že čím příjemnější je pracovní prostředí a čím pohodověji na lidi působí, tím více času v něm tráví. Pak jim ani případné přesčasy tolik nevadí.

Nejobvyklejší benefity

 • mobilní telefon
 • stravenky
 • služební automobil
 • týden dovolené navíc
 • sick days (dny volna)
 • příspěvek na životní pojištění
 • příspěvek na penzijní připojištění
 • třináctý plat
 • vzdělávání (školení, workshopy, konference apod.)
 • zdraví (vitamíny, rehabilitace, očkování apod.)
 • příspěvek na dovolenou
 • poukazy na využití volného času
 • věcné dary, jednorázové odměny
 • zaměstnanecké půjčky
 • proplacení lékařské prohlídky

Nejdřív ukažte, co umíte

pak se bavte o benefitech

Pokud vás firemní benefity hodně zajímají a chcete se o nich při výběrovém řízení na novou pracovní pozici pobavit s budoucími šéfy, nechte toto téma až na závěr, radí experti.

„Lidé by se neměli ptát hned na to, co dostanou, ale nejdřív ukázat, že něco umí, teprve pak mohou řešit benefity,“ říká konzultantka Julie Ivanovová a dodává: „Některé firmy vyjdou vstříc i neobvyklým požadavkům na benefity, jiné ale mají hotový balíček benefitů a nehodlají na něm nic měnit. Uchazeč se pak musí rozhodnout, jestli je pro něj důležitější samotná práce, nebo benefity. Na některých pozicích ale rozhodují právě benefity, protože práce i plat jsou víceméně stejné.“

Právě v takových chvílích se vyplatí spolupráce s konzultantem personální agentury, který může s firmou vyjednat určitý benefit. „Dobrá agentura působí jako zprostředkovatel a benefity mohou být jednou z věcí, které může předjednat,“ dodává Julie Ivanovová.

TIP: Více než na benefity se zaměřte na firemní kulturu. Každému totiž vyhovuje něco jiného a určitě je mnohem důležitější, jaké vztahy ve firmě panují, jak funguje její struktura. Pracovní prostředí vás bude ovlivňovat a obklopovat každý den, zatímco benefity nejspíš využijete jen občas.

U dělnických a méně kvalifikovaných profesí bývá častým benefitem nástupní bonus. Peníze se dávají i za doporučení – firma je vyplácí postupně, první část ve chvíli, kdy doporučený zaměstnanec nastoupí, druhou pak v okamžiku, kdy ve firmě stráví několik týdnů či měsíců.

Mnohé výrobní firmy také nabízejí dopravu do práce a ubytování, nebo alespoň příspěvek na cestování a bydlení. Některé podniky zase sázejí na to, že si u nich zaměstnanci mohou koupit vyráběné produkty za zvýhodněné ceny.