Jak se připravit na assessment centrum

Úvodem

Když se ucházíte o práci, můžete se ve výběrovém řízení setkat i s tzv. assessment centrem. A věřte, že se v něm docela zapotíte – assessment centrum (hodnoticí centrum) je totiž asi tou nejnáročnější metodou výběru nových zaměstnanců. Probíhá ve skupinách s pěti až dvanácti účastníky, kteří plní na jednom místě stejné úkoly. Je natolik rozsáhlé, že může zabrat několik hodin, ale i celý den. Aby vás testy v assessment centru nezaskočily, připravili jsme pro vás přehled toho, co můžete čekat.

Na assessment centru

se zaměří na vaši osobnost

Především mějte na paměti, že personalisté v assessment centrech neposuzují vzdělání či pracovní zkušenosti, místo toho se zaměřují na osobnostní předpoklady kandidátů. Při simulaci reálných situací se totiž nejlépe ukáže, jak umějí jednotliví uchazeči o práci komunikovat, jak se prezentují a prosazují v kolektivu. To vše je pro firmu cenné zjištění, protože na to pak nemusí přicházet v praxi, když už do ní lidé nastoupí.

TIP: Assessment centra nejčastěji využívají firmy pro nábor lidí do obchodních pozic nebo call center. Personalisté po nich sahají i ve chvíli, kdy potřebují rychle vybrat správné lidi z velkého množství uchazečů o práci.

Připravte se na týmovou práci

Ale co to znamená pro vás? Zejména se musíte vyrovnat s tím, že budete vystupovat před větším množstvím lidí. Nejen před personalisty, psychology a dalšími lidmi z firmy, ale také před ostatními kandidáty. To přináší mnohem větší stres, než který zažijete při individuálním pracovním pohovoru.

Musíte také počítat s řadou úkolů – např. vás mohou personalisté rozdělit do dvojic, v nichž si budete pár minut povídat a pak budete muset představit svého kolegu a zdůraznit přitom jeho zkušenosti, schopnosti a pracovní úspěchy. Nebo budete v širším týmu připravovat obchodní nabídku pro klienty. A takových úkolů může být celá řada, oblíbené jsou třeba i různé hry, při nichž je nutné se dohodnout na kompromisním řešení.

Cílem týmové spolupráce přitom není zastínit všechny ostatní svou aktivitou, ale ukázat mix dovedností – od týmového cítění přes vůdčí vlastnosti až po schopnost prosadit se. Personalisté si všímají, kdo si bere slovo, kdo vymýšlí postup případného řešení, ale i toho, kdo se jen tak veze a mlčí.

Jak na assessment centru uspět

Oblečení

Zvolte oděv vhodný pro pozici, o níž se ucházíte. Nebuďte příliš nápadní, co se týká výběru módních doplňků, šperků apod.

Chování

Přijďte včas, vyspaní, odpočatí a s dobrou náladou. Buďte co nejpřirozenější, nepřetvařujte se, usmívejte se, ale nesnažte se hned se všemi kandidáty přátelit. Spíše si držte mírný odstup, zpočátku méně mluvte a více pozorujte. Při úkolech naopak buďte aktivní.

Příprava

Platí to samé jako při běžném pracovním pohovoru – připravte si krátkou řeč na zhruba tři až pět minut, v níž se představíte, kromě toho si také zjistěte co nejvíce o potenciálním zaměstnavateli a nachystejte si otázky k pracovní pozici, chodu společnosti apod.

TIP: Ať už ale v assessment centru dopadnete jakkoliv, berte ho jako důležitou zkušenost v kariéře, která vám pomůže odhalit silné i slabé stránky, na nichž můžete dále pracovat.

Assessment centrum je vždy nastaveno tak, abyste byli v jeho průběhu pod tlakem a ve stresu – a co nejvíce se odkopali. Uzavírá ho pohovor, při kterém zhodnotíte svou účast i výkony, sdělíte svou motivaci pro danou pozici, doplníte informace o svém vzdělání, koníčcích apod. Nevěšte hlavu, pokud neuspějete – občas to může po skončení assessment centra dopadnout i tak, že si vás personalisté vyberou na jinou pozici, než na kterou jste se původně hlásili.