Ještě před rokem firmy hromadně omezovaly provoz a práci těžko sháněli i lidé, kteří si předtím mohli vybírat. Situace se ale během několika měsíců obrátila a kvalitní pracovníci opět chybí. Výrobní a průmyslové firmy se snaží jet na plné obrátky, ale nedostatek lidí je brzdí. Pracovní sílu postrádá i sektor služeb, který po uvolnění restrikcí opět ožívá. Mnoho firem tak k hledání lidí využívá stejné, už tak omezené zdroje uchazečů, které nemohou pokrýt potřeby všech zaměstnavatelů na trhu. Šanci na získání kvalitních pracovníků si zvýší podniky, které dokážou nabídnout lepší podmínky než konkurence, a také společnosti ochotné rozšířit své zdroje a zájemce hledat i v zahraničí.

Co zaručeně přitáhne uchazeče?

Největší zájem získá firma, která dokáže kandidátům nabídnout to, co opravdu chtějí. Náš průzkum Randstad Employer Brand Research ukázal, že se bez ohledu na situaci vždy jedná hlavně o atraktivní mzdu a benefity. Následkem pandemie teď zaměstnance lákají také ekonomicky stabilní firmy, které nabízí dlouhodobé pracovní smlouvy. Pokud takové podmínky můžete poskytnout, získáte jednoznačně velkou výhodu. Ne vždy to ale situace umožňuje. 

Náskok před konkurencí díky pracovní síle ze zahraničí

Když jsme se výrobních a logistických firem v rámci průzkumu HR trendy ptali na jejich priority, řada z nich plánovala růst mezd spíše brzdit a naopak investovat do restrukturalizace a automatizací. A to i přesto, že si důležitost atraktivního ohodnocení uvědomují. Zaměstnavatelé se tak ocitají v komplikované situaci, kdy na jedné straně musí finančně motivovat nové pracovníky a na straně druhé nesmí polevit v investicích do modernizací, jejichž potřeba se v covidovém období velmi zvýšila. 

Firmy, které nechtějí zůstat pozadu, navyšování mezd dříve či později stejně nemine. Své aktuální potřeby mohou ale řešit i zaměstnáváním cizinců. To se ve skutečnosti už teď čile rozbíhá například u pracovníků z Ukrajiny, kteří obvykle tvoří hlavní část zahraniční pracovní síly přicházející do ČR. Pracovníci z ciziny nejčastěji obsazují pozice výrobních dělníků, skladových operátorů, řidičů VZV, CNC obráběčů, svářečů, ale i mnohé další.

Kolik zaměstnávání cizinců stojí?

Pokud o zaměstnávání pracovníků ze zahraničí uvažujete, nejspíš vás zajímá, jaké náklady se s ním pojí. Abyste případné zájemce vůbec mohli oslovit, musíte je o vaší nabídce informovat, což nejlépe uděláte pomocí placené pracovní inzerce a inzerce na sociálních sítích - ovšem v lokalitě, odkud nabíráte. Další náklady pak přináší samotný nábor, který v tomto případě obvykle probíhá v zahraničí. K tomu připočtěte výdaje na dopravu pracovníků do ČR, jejich ubytování, náklady na zajištění víz, pracovních povolení, koordinaci a integraci a nezapomeňte na překladatelské služby. Počítejte, že očekávaná mzda u občanů EU začíná zhruba na 28 000 Kč hrubého, v případě zájemců ze zemí mimo EU pak o něco méně, řekněme od 20 000 Kč hrubého u víz dlouhodobých. Zaměstnání cizinců na pozicích modrých límečků (kvalifikovaných i nekvalifikovaných) tak dává smysl v případě, že vám kvůli nedostatku lokálních lidí hrozí ztráta produkce, nových zakázek a tím i konkurenceschopnosti.

Pokud máte zájem a nevíte, jak na to, rádi vše zařídíme za vás. Umíme se postarat o:

  • spuštění náboru ve vybraných lokalitách a krajinách dle vaší specifikace
  • realizaci výběrového řízení v dané zemi (s možnou účastí z vaší strany)
  • zajištění víz a pracovních povolení
  • zajištění a organizaci dopravy do ČR a v ČR
  • zajištění a organizaci ubytování 
  • koordinaci a tlumočení na pracovišti i mimo něj
  • dočasné přidělení nebo přímý nábor
  • podporu při integraci nových lidí na pracovišti (kurzy češtiny, asistence na úřadech, v bankách, u lékařů atd.)

Za jak dlouho můžete očekávat nové posily?

Pokud využijete naší pomoci při hledání zahraničních pracovníků, můžete se spolehnout na to, že ve smluveném čase na vás budou nové posily čekat připravené na pracovišti. U zaměstnanců ze zemí EU to znamená, že nejpozději do 4 až 8 týdnů od chvíle uzavření naší dohody budou vaši noví zaměstnanci připraveni k nástupu. U občanů ze zemí mimo EU se celý proces protáhne o něco více. Samotný nábor trvá zhruba 4 až 6 týdnů. Za další 1 až 2 měsíce od výběrového řízení pak můžete nové zaměstnance přivítat na pracovišti.

Zajímá vás více k zaměstnávání cizinců?

Rádi byste se dozvěděli další informace o celém procesu nebo od nás dostali nabídku na míru?

ozvěte se nám