Přístup k nabídce zaměstnaneckých výhod se ze strany pracovníků i zaměstnavatelů za poslední roky hodně změnil. Některé benefity, které byly dříve považovány za speciální, se dnes staly téměř běžnou záležitostí. V období největších bojů o talenty se firmy s jejich nabídkou doslova předháněly a snažily se jimi přetáhnout kandidáty od konkurence. S nástupem pandemie koronaviru ale nastal v tomto směru útlum. V současné chvíli začínají být výjimečné spíše společnosti, které si dokázaly udržet veškeré klasické výhody, a stále je svým lidem nabízejí.

Randstad_Atlanta-Kloubert-04-17_104.jpg
Randstad_Atlanta-Kloubert-04-17_104.jpg

Poukaz ke stylistovi, bezplatná konzultace s právníkem, relaxační wellness víkendy, adrenalinové zážitky, kurzy jógy nebo přítomnost maséra přímo na pracovišti, to vše je jen malý střípek z výčtu benefitů, na které poslední dobou lákaly firmy nové zaměstnance. Realita se ale s příchodem pandemie pro mnohé výrazně změnila. Někde museli zrušit i ty nejzákladnější výhody, které ještě do nedávna považovali za naprostou samozřejmost.

O jaké benefity zaměstnanci přišli?

Více než třetina našich kandidátů se nám v nedávném průzkumu svěřila, že se u nich ve firmě kvůli krizi snižovaly stavy. Podnikatelé, kteří se propouštění dokázali vyhnout, často alespoň zkracovali pracovní úvazky nebo posílali zaměstnance na nucenou či neplacenou dovolenou. Ve světle těchto událostí se zrušení pár benefitů jeví jako procházka růžovým sadem. I proto se k němu ve snaze předejít závažnějším událostem v budoucnu uchýlila spousta firem. 

A jaké výhody pokrátili zaměstnavatelé v důsledku ekonomických opatření kvůli COVID-19? Začněme dobrou zprávou. V případě 58 % námi dotazovaných zaměstnanců žádné. Zbývající část už ale takové štěstí neměla. Téměř pětina lidí se musela rozloučit se stravenkami. Zhruba 9 % se sick days a dovolenou navíc, 8 % ztratilo flexi pasy a cafeterii a stejné množství přišlo o multisport karty. U 5 % dotazovaných došlo i na snižování prémií, bonusů a kvartálních odměn.

Čeho by se zaměstnanci nevzdali

Během našich rozhovorů s kandidáty jsme zjistili ještě jednu zajímavou věc. Více než čtvrtina dotazovaných nám řekla, že takový benefit, bez kterého by se prostě neobešla, snad ani neexistuje. Ostatní by zrušení některých výhod přijali tak maximálně s povzdechem, za jiné by se ale do krve prali.  

A jakých výhod se zaměstnanci v žádném případě nechtějí vzdát? Možná vás to překvapí, ale zdaleka nejčastěji se mezi nimi objevovaly poslední dobou často přehlížené stravenky. Z výhody, která už snad za výhodu ani považována nebyla, se díky krizi rychle stalo horké zboží. V těsném závěsu za poukázkami na stravné by zaměstnanci neradi přišli o možnost dovolené navíc a sick days. Hlavně starší generace si pak oblíbily také možnost životního nebo penzijního připojištění. 

Stravenky vedou v každém věku

 Nejmladší zaměstnanci ve věku do 24 let lpí na benefitech ze všech nejméně. Více než polovině z nich by podle vlastních slov zásadně nechyběly vůbec žádné! Čtvrtina by jen nerada oželela stravenky a 17 % si zase nejvíce cení sick days a dovolené navíc. Více volných dní považují za zásadní i jejich o něco starší kolegové ve věkové hranici 25 až 34 let, konkrétně 36 % z nich je vnímá jako nejméně postradatelné výhody. V dalších věkových skupinách opět na plné čáře vítězily stravenky, které na první místo kladla vždy zhruba třetina dotazovaných. Zaměstnanci nad 45 let pak navíc hodně oceňovali i možnost uzavření životního či penzijního připojištění. 

Zamyšlení do budoucna

A co z toho plyne? Netradiční benefity jsou jistě fajn. Zaujmou, pomohou zaměstnavateli dát o sobě vědět a možná mu vyslouží i nějakou tu zmínku v tisku. Nikdy ale nemohou nahradit solidní a pevnou základnu vybudovanou s důrazem na základní firemní péči o zaměstnance. Ta je posvátná a vždy na prvním místě.  Neobvyklé benefity by měly být až její nástavbou, prostě takovou třešinkou na už tak chutném a dobře upečeném dortu. Pamatujme na to, až se otřepeme z krize a oslňování potenciálních zaměstnanců se opět stane naší prioritou.