Od chvíle, kdy pandemie zastihla většinu zaměstnavatelů v digitálních nedbalkách, uběhl už téměř rok. Všichni se co nejrychleji snažili najít způsoby, jak vybírat zaměstnance na dálku, a doufali, že se brzy opět vrátí k osobním pohovorům. Už na podzim ale začalo být jasné, že nejen práce na home office, ale ani virtuální nábory nezůstanou jen dočasným řešením krizové situace.

989%20(1).jpg
989%20(1).jpg

Online výběrová řízení reprezentují novou realitu, která už tu s námi zůstane napořád. Jsou ale řešení, která posloužila v nejkritičtějším období, pořád aktuální? Se stále rostoucí nabídkou volných kandidátů už nestačí jen dělat pohovory online. Je nutné dělat je chytře a pomáhat si nástroji, které usnadňují práci.

Základ tvoří virtuální platformy, které disponují pokročilými video technologiemi na prescreening, pohovory i vyhodnocení kandidátů a postarají se automaticky i o sdílení informací a plánování schůzek. Pokud však chcete pozvednout vaše virtuální nábory na vyšší úroveň, doporučujeme vám zařadit do nich i online diagnostiku neboli online assessment kandidátů.

Jak si pojistit, že vybereme toho správného člověka?

Vynahradí online setkání vždy plně osobní pohovor? Stisk ruky, oční kontakt a další drobné reakce, to vše nám dává při osobní schůzce vodítko, které ve virtuálním prostředí chybí. Obrazovka monitoru takové detaily někdy hodně zkresluje. Těžko říci, zda kandidát reaguje pomaleji, nebo za to může špatné připojení. 

V Randstadu si diagnostiku při online pohovorech nemůžeme vynachválit. Používáme ji při hledání zaměstnanců pro naše klienty i pro nás samotné. Díky ní dokážeme kandidáty lépe poznat a objektivně zhodnotit, jestli si sednou s budoucím nadřízeným a zapadnou dobře do týmu i kultury nového zaměstnavatele.

Co vše online diagnostika umí?

Najít dva kandidáty na stejné odborné úrovni ještě neznamená, že jsme narazili na dva stejně vhodné budoucí zaměstnance. Jakou mají motivaci či sebevědomí, jsou odolní vůči vysoké zátěži, jedná se o týmové hráče nebo se rozhodují rádi sami? To vše jsou otázky, které během pohovoru s jistotou nerozklíčujete. A právě k tomu online diagnostika poslouží skvěle. 

Stačí si určit, jak by měl vypadat ideální uchazeč, jakými vlastnostmi a v jak velké míře vzhledem k budoucí náplni práce by měl disponovat. S pomocí diagnostiky pak tyto charakteristiky dokážeme objektivně změřit, porovnat kandidáty mezi sebou a ve spolupráci s psychologem vybrat toho, který nejvíce odpovídá naší představě. Diagnostika nám navíc pomáhá pochopit silné i slabé stránky jednotlivých uchazečů a jejich možná rizika.

Jak vybrat dodavatele diagnostiky

Pokud se rozhodnete zařadit diagnostické metody do výběrového řízení a budete hledat vhodného dodavatele, ujistěte se, že:

  • používá metody, které jsou vědecky ověřené a vhodné pro českou populaci (má české normy)
  • má v portfoliu dostatečný výběr psychodiagnostických metod (nepoužívá jednu metodu pro všechny)
  • umí se přizpůsobit specifickým podmínkám a poradit při výběru diagnostických metod
  • je schopen administrovat diagnostiku online
  • poskytne srozumitelné výsledky, které odborně zhodnotí psycholog
  • je ochotný před objednáním služby nabídnout konzultaci zdarma
  • garantuje dobu, do kdy budou výsledky hotové (aby se nezdržovalo výběrové řízení)