Jaké firmy budou po skončení pandemie v hledáčku zaměstnanců? Z výsledků našeho posledního průzkumu Randstad Workmonitor vyplývá, že očekávání pracovníků naplní společnosti, které jim umožní udržet si mzdu, na jakou byli zvyklí, nabídnou jistotu zaměstnání a také možnost pravidelně pracovat z domu.

611.jpg
611.jpg

Pandemie významně ovlivnila očekávání a požadavky českých zaměstnanců. Ještě před rokem by si nikdo nedokázal představit, že by lidé bez odporu přistoupili na radikální omezování benefitů a krácení finančního ohodnocení. To se dnes ale stalo realitou a mnozí pracovníci jsou ochotni činit i dříve nemyslitelné ústupky, jen aby si udrželi práci. 

Třetina respondentů našeho průzkumu by například neváhala převzít jinou roli, pokud by o to byli požádáni. Pětina by se vzdala výhod v podobě různých příspěvků a připojištění, 12 % dotazovaných by v případě potřeby pracovalo více hodin bez odpovídajícího navýšení mzdy a 5 % by dokonce přistoupilo i na snížení platu.

Skromnost pracovníků nepotrvá dlouho

Skromný přístup zaměstnanců i zájemců o práci se v tuto chvíli týká hlavně bílých límečků a určitě se nestane dlouhodobým trendem. Co platí nyní, rozhodně nebude platit po odeznění krize. Podle výsledků Workmonitoru mají zaměstnanci již teď velmi jasnou představu o tom, z čeho by v budoucnu rozhodně nechtěli slevovat. 

Na první příčce mezi požadavky pracovníků stojí zachování výše mzdy. Přestože lidé nyní přijímají i pracovní nabídky s nižším ohodnocením, než dostávali dříve, 57 % dotazovaných očekává, že se s koncem pandemie jejich mzda vrátí na původní úroveň. Necelá polovina respondentů pak předpokládá, že jim zaměstnavatelé nabídnou větší jistoty a 36 %  se nebude chtít vzdát možnosti nadále střídat práci z kanceláře s prací z domu. 

Kancelář zaměstnancům nechybí

Stabilita a perspektiva zaměstnavatele zajímá zejména ženy, které také projevily větší zájem nadále využívat práci z domova, a to zejména kvůli ochraně zdraví. Do kanceláře se na celou pracovní dobu chce ve skutečnosti vrátit pouze desetina dotázaných. Naopak celých 13 % doufá, že zaměstnavatel jejich fyzickou přítomnost na pracovišti oželí úplně. 2 % zaměstnanců se pak nechtějí vázat vůbec na nic a nejraději by pracovali odkudkoliv ze světa jako digitální nomádi. Valná většina českých pracovníků ovšem upřednostňuje zlatou střední cestu a chce mít možnost výběru. Více než třetina doufá, že bude moci částečně pracovat z domova a částečně z kanceláře. Necelých 30 % by kromě toho navíc uvítalo možnost hýbat si pružně s časem pracovní doby. 

Jak je vidět z výsledků průzkumu Randstad Workmonitor, zaměstnanci si na flexibilitu práce z domu rychle a rádi zvykli a budou ji od svých zaměstnavatelů vyžadovat i nadále. Do kanceláří se těší hlavně z důvodů sociálních interakcí nebo v případě rodičů menších dětí kvůli možnosti lépe se koncentrovat. S tím jde ruku v ruce i požadavek pracovníků na kvalitní kancelářské vybavení a technologie, které pravidelné fungování na dálku umožní. Mezi další častá očekávání pak patří transparentnost komunikace, zdravotní pojištění, školení, týmová spolupráce, zaměstnanecké skupiny jako je rodičovská nebo pečovatelská skupina pro zaměstnance během pandemie, zvýšený důraz na bezpečnost a programy pomoci zaměstnancům, které nabízejí například psychologickou podporu.