Dostat výpověď, ale také muset ji někomu dát, je pro většinu lidí velmi obtížný a stresující zážitek. S oznámením nepříjemné skutečnosti přichází nejistota, stres, obavy o budoucnost a v některých případech i pocity vlastní nedostatečnosti. Úkolem outplacementu je pomoci propuštěným zorientovat se v nové situaci a nabídnout jim konkrétní a hmatatelnou podporu při hledání nového uplatnění. Proč je outplacement důležitý nejen pro propouštěné zaměstnance, ale stejnou měrou pomáhá i samotné organizaci?

Randstad employer brand photo, internal, people, consultants, branch, branches
Randstad employer brand photo, internal, people, consultants, branch, branches

outplacement slouží zaměstnancům i firmě

Co přinese outplacement zaměstnancům, si asi každý dokáže snadno představit. Zjednoduší jim vstup na pracovní trh, pomůže s nácvikem užitečných technik pro zvládnutí pohovoru, a tím zvýší jejich jistotu i šance rychle uspět při hledání nové práce. Zprvu nucená změna může být díky dobře provedenému outplacementu i vítaným prvním krokem k profesní transformaci a nalezení uplatnění, které danému člověku sedne lépe než původní role. 

zaměstnavatel získá víc než jen dobrý pocit

Na první pohled by se mohlo zdát, že investice do outplacementu se firmám vrátí jen v podobě dobrého pocitu, že pro své bývalé pracovníky udělali maximum. Ve hře je ale mnohem více, než odcházející zaměstnanci. Propouštění může negativně ovlivnit jak dobrou pověst značky zaměstnavatele, tak i osoby, které u něj nadále pracují. 

Outplacement je prostředkem, který dokáže zabránit vážným následkům propouštění na více frontách. Pokud se společnost loučí jen s částí pracovní síly, ruší tým, nebo ho relokuje, outplacement představuje velmi důležitý krok, jak ukázat ostatním zaměstnancům, že se o ně firma postará. Pomůže také zažehnat obavy lidí, kterých se propouštění netýká. Navíc zabrání tomu, aby firma kvůli reorganizaci přišla i o talenty, o které nejvíce stojí. Jak je totiž známo, první vždy odcházejí ti nejlepší. 

Man sitting at table with a coffee, looking seriously at his phone.
Man sitting at table with a coffee, looking seriously at his phone.

podpora, naslouchání i včasná odborná pomoc

Outplacement ale zdaleka není jen o snaze pomáhat propuštěným s hledáním nové práce. Nucená změna zaměstnání je velmi komplexní záležitostí, která na každého člověka působí úplně jinak. Někteří lidé ji přijmou s relativně lehkým srdcem a jiné může doslova srazit na kolena. 

Součástí každého outplacementu by proto měla být i psychologická pomoc a určitá forma kontroly, že všichni nepříjemnou situaci zvládnou. Nikdy totiž nelze s jistotou odhadnout, jak jednotlivé osoby výpověď snesou. Zejména lidem, kteří ve firmě působí dlouhá léta, může způsobit opravdový šok. Roli ale nehraje pouze počet roků odpracovaných u jednoho zaměstnavatele. Ne všichni mají takové rodinné zázemí a takovou vnitřní sílu, aby dokázali těžké období bez následků překonat. Když dojde k souběhu několika obtížných životních situací, pak i výpověď po pár letech může znamenat katastrofu, kterou daný člověk neumí vyřešit sám. Proto vždy mluvíme o tom, že outplacement je podpora, která pomáhá náročnou situaci zvládnout v danou chvíli.

A jakou konkrétní podobu taková pomoc má? Někdo potřebuje získat více technických znalostí, jiný zase nacvičit vystupování během pohovoru. Dalšímu nejvíc pomůže přítomnost někoho, kdo naslouchá a komu se může svěřit se svými obavami. Kvalifikovaný profesionál pozná, jaký typ podpory jednotlivým lidem nejvíce poslouží. A ve složitějších případech dokáže také odhadnout, kdy nastal čas zaměřit se na jinou pomoc, než je hledání práce. 

Zajímá vás více informací o tom, jak by měl vypadat dobře provedený outplacement? Podívejte se na našeho průvodce outplacementem, ve kterém naleznete veškeré technické detaily.

Outplacement pomáhá vypořádat se s nelehkou situací nejen zaměstnancům, ale také zaměstnavateli. Chtěli byste o těchto službách vědět více? Zájímá vás, jak outplacement funguje, a co pro vás konkrétně můžeme udělat? Více informací najdete zde.