Praha, 9. června 2014 – Podle aktuálního průzkumu Randstad Workmonitor je většina českých zaměstnanců se svým současným zaměstnavatelem spokojena a po změnách výrazně netouží. Když už se k nim odhodlají, nejčastějším důvodem jsou lepší podmínky v nové práci. Jen pětina zaměstnanců pociťuje strach ze ztráty zaměstnání. Oproti minulým obdobím tak nyní Češi více věří, že by si novou práci dokázali v případě potřeby během relativně krátké doby najít. V některých oborech se jim teď otevírají větší šance.

Pasivní čekání na lepší nabídku

Lidé se do změny zaměstnání sami nehrnou - novou práci si v začátku letošního roku aktivně hledalo jen 7 % pracujících; 83 % ale bylo připraveno zvážit jinou – lepší – nabídku.



Právě lepší podmínky jasně vedly na žebříčku důvodů, proč Češi měnili v prvním čtvrtletí práci (46 %). Na dalším místě byla nespokojenost se zaměstnavatelem (28 %), která přitom ještě loni ve stejném období stála na první příčce. Jako třetí nejčastější příčinu odchodu ze zaměstnání uváděli respondenti organizační okolnosti, například reorganizaci podniku (26 %).

Naši sousedé mění práci častěji

„Práci v uplynulém půlroce ale skutečně změnilo jen 12 % lidí, což je zhruba o polovinu méně než u našich sousedů v Německu nebo Polsku. Tento stav dobře ilustruje stagnaci, která na trhu práce panovala až do začátku letošního roku,“ říká Hana Púllová, ředitelka personální společnosti Randstad a upozorňuje: „Trh se ale začíná zase hýbat, firmy často potřebují posílit prodej, takže hledají zdatné obchodníky napříč obory. Stálicí mezi poptávanými obory jsou technické pozice od vyučených až po inženýry a celý sektor IT, kde jsme vždy obsazovali pozice od vývojářů, přes programátory až po obchodní a strategické pozice bez ohledu krizi.“



Podle Hany Púllové je však obecně nedostatek zkušených lidí v jakýchkoli profesích a pozicích: „O ty je největší zájem a firmy si je přetahují. Těžší pozici mají naopak absolventi nebo lidé s krátkou praxí. Navíc se stále ještě nezlepšila jazyková vybavenost kandidátů, a to bez ohledu na věk. Ani lidé čerstvě po škole velmi často nemají znalost jazyka alespoň na konverzační úrovni, naopak mívají nepřiměřeně vysoké nároky na výši platu.“

Oživení na trhu práce se odráží v mírném optimismu zaměstnanců

Ti co pracují, se o svou práci příliš nebojí. Počet optimisticky naladěných lidí se oproti výsledkům za poslední dva 2 roky mírně zvýšil a má nadále rostoucí tendenci. 59 % zaměstnaných věří, že by si byli schopni v průběhu následujících 6 měsíců najít srovnatelnou práci, 74 % je přesvědčeno, že by si našli nějakou jinou práci.



Za pravdu jim dávají i statistiky. Podle Úřadu práce nezaměstnanost v ČR nyní klesla o 1 procento na 7,5 %. Počet nezaměstnaných klesá již od ledna, kdy bylo bez práce nejvíc lidí v historii ČR (8,6 %). Tento pozitivní trend by měl podle ekonomů pokračovat i v dalších měsících.



„Ekonomické oživení, zejména ve výrobním průmyslu, je skutečně patrné. V některých oborech už dokonce panuje nedostatek lidí, kteří by vyhovovali požadavkům zaměstnavatelů. Na druhou stranu na trhu práce existuje víceméně konstantní počet lidí, kteří práci najít nemohou – a ten se bohužel ani s rostoucí ekonomikou nemění. Na vině je zejména nesoulad jejich vzdělání či kvalifikace s reálnými požadavky trhu,“ říká Hana Púllová.

O povýšení v práci se moc nezajímáme

A jak jsou na tom Češi s kariérním růstem? Jak ukázal Randstad Workmonitor, více než polovina zaměstnanců (58 %) se na něj vůbec nesoustředí a dalších 38 % řeklo, že ve svém snažení nejsou příliš aktivní. Pouze 4 % zaměstnanců v průzkumu přiznalo, že na svém povýšení usilovně pracují a je to pro ně důležité kritérium při rozhodování o setrvání v zaměstnání.

O průzkumu Workmonitor společnosti Randstad:

Průzkum Workmonitor společnosti Randstad byl poprvé publikován v Nizozemsku v roce 2003, následovalo jeho uvedení v Německu a nyní již zahrnuje 32 zemí po celém světě, pokrývá Evropu, Asii i Ameriku. Randstad Workmonitor vychází čtyřikrát do roka a jeho výsledky odráží lokální i globální trendy v oblasti mobility. Ty je možné díky pravidelnosti průzkumu sledovat v průběhu času. Workmonitor mobility Index měří postoj a očekávání zaměstnanců z hlediska změny zaměstnavatele nebo práce v průběhu následujících šesti měsíců. Kromě mobility sleduje spokojenost zaměstnanců a jejich osobní motivaci. Součástí každého průzkumu je i sada tematických otázek, které zkoumají současné trendy. Výsledná data tak poskytují komplexní vhled do aktuální situace na trhu práce.  



Kvantitativní studie je prováděna prostřednictvím on-line dotazníku u populace ve věku 18-65 let, pracující minimálně 24 hodin týdně v placeném zaměstnání (nezahrnuje osoby samostatně výdělečně činné). Minimální velikost zkoumaného vzorku je 400 respondentů za každou zemi, pro průzkum je využíván Survey Sampling International (SSI) panel. Dotazování pro tuto vlnu Randstad Workmonitor průzkumu proběhla v období 1.říjen –  20.prosinec 2013.

O společnosti Randstad:

Společnost Randstad je druhým největším poskytovatelem personálně-poradenských služeb na světě. Má zastoupení ve 39 zemích, kde ve 4500 pobočkách pracuje 29 500 zaměstnanců. Portfolio služeb Randstad zahrnuje klasické agenturní zaměstnávání, vyhledávání zaměstnanců na stálé pracovní úvazky, inhouse řešení a služby v oblasti HR. Randstad patří mezi top tři hráče na trhu v Nizozemí, Polsku, Portugalsku, Španělsku, Švýcarsku, Velké Británii, Německu, Argentině, Belgii, Lucembursku, Kanadě, Chile, Francii, Řecku, Indii a Mexiku.



Významné podíly má rovněž na trzích v Austrálii, Japonsku a Spojených státech. V České republice poskytuje služby klientům v oblasti agenturního zaměstnávání, vyhledávání zaměstnanců na stálé úvazky a kompletního řízení HR procesů prostřednictvím 11 poboček. Více informací na www.randstad.cz



 



Pro více informací kontaktujte:



Alžběta Honsová



Marketing & Communication Manager



Tel: +420 602 228 199



Email: emarketing@randstad.cz