Jak hledat práci?

Rozhodli jste se posunout svoji kariéru o stupeň výš, hledáte první práci nebo prostě jen toužíte po změně? Ať už je Váš důvod jakýkoliv, mějte na paměti, že získání vysněné pozice vyžaduje plánování, přípravu a v neposlední řadě trpělivost. Ze všeho nejdříve si stanovte svůj kariérní cíl, promyslete si, o jaký typ pozic se budete ucházet a realisticky zhodnoťte svoji kvalifikaci a možnosti.

Jakmile máte tyto kroky za sebou, přichází čas zvolit nejvhodnější strategii. Každá žádost o práci by měla být ušita na míru konkrétní pozici a zaměstnavateli. Doporučujeme připravit si několik variant životopisu přizpůsobených tomu, jaké z Vašich zkušeností a znalostí potřebujete pro dané místo vyzdvihnout. 

Kde hledat?
Inzeráty
Rozesílání životopisů v reakci na zveřejněný inzerát je jedním z nejčastějších a zároveň nejúčinnějších způsobů hledání práce. Když odpovídáte na inzerát, uveďte vždy název pracovní pozice, zdroj, referenční číslo a datum inzerátu. Vaši žádost zašlete uvedené kontaktní osobě.

Vždy si uschovejte text inzerátu, na který reagujete, abyste měli možnost si ho kdykoliv připomenout. Obzvlášťe u nabídek zveřejňovaných na internetu se stává, že jsou po nějaké době staženy.

Personální agentury
Personální agentuře můžete zaslat životopis, i když nežádáte o nějakou konkrétní pozici. Ta si ho uloží do své databáze a osloví Vás, pokud se objeví nabídka odpovídající Vašemu profilu.

Životopis a motivační dopis zasílaný do personální agentury by proto měl obsahovat obecnější informace o Vašich představách a preferencích, než když odpovídáte na inzerát.

Konzultanti agentur ve svých databázích často vyhledávají vhodné uchazeče pomocí klíčových slov. Proto je důležité, aby Váš životopis obsahoval základní klíčová slova odpovídající Vašim znalostem a zkušenostem (např. SAP, němčina, finanční poradce a podobně).

Oslovení firem 
Vytipujte si společnosti, které Vás zajímají, a navštivte jejich webové stránky. Mohou pro Vás být cenným zdrojem informací o firemní kultuře a nových pracovních příležitostech. I přesto, že aktuálně nenabízejí žádné vhodné pozice, zkuste společnosti sami oslovit zasláním životopisu a motivačního dopisu.

Kontakty
Jedním z nejlepších zdrojů informací, které máte k dispozici, jsou lidé ve Vašem okolí. Nebojte se dát ostatním vědět, že hledáte práci. Ať už mezi bývalými kolegy, spolužáky ze školy nebo Vašimi přáteli, všude jsou lidé, kteří mohou znát někoho, kdo Vám může nabídnout zajímavou příležitost


Praktické tipy
vytvořte si databázi pozic, o které jste se ucházeli 
poznamenejte si všechny důležité údaje o pozici i firmě (kontaktní osoby, reakce, detaily pozice) 
napište si opravdu dobrý životopis (návod, jak na dobrý životopis, najdete zde)
udělejte si revizi vlastních zkušeností a úspěchů
promyslete si, co byste chtěli dělat nejvíc, v čem jste dobří a kam se chcete směřovat
připravte si kontakty pro případné reference

o autorovi

Agentura Randstad - Personální agentura

Tým odborníků na trh práce z Randstad.cz.

< vrátit se na předchozí stránku

Komentáře

Zatím bez komentářů.

napište komentář

  1.  
vložte váš komentář