Potřebujete občas do vašeho týmu lidi s IT specializací? Pak jste si jistě všimli, že „ajťáci” všeho druhu na trhu chybí, hlad po nich roste a jejich nábor se dá bez nadsázky přirovnat k pověstnému hledání jehly v kupce sena. Osvědčené metody, které v jiných oborech zaručeně přivábí schopné kandidáty, v případě IT selhávají. Vystavit inzerát a doufat, že se někdo šikovný sám ozve, v této žádané profesi bohužel ovoce nepřináší. Jak se nejlépe postavit k náboru IT specialistů?

dvě ženy vedou rozhovor u počítače
dvě ženy vedou rozhovor u počítače

jak přitáhnout IT specialisty?

Přilákat IT experty není snadné ani s využitím těch nejrafinovanějších zaměstnaneckých benefitů. Technicky zdatní lidé na trhu chybí už dlouho a problém s jejich hledáním se jen prohlubuje. Proto nepřekvapí, že právě IT firmy patří mezi zaměstnavatele, kteří se nejvíce předhánějí s nabídkou všemožných výhod. Pojďme se podívat na to, jaké trendy aktuálně vládnou, a co čeští ajťáci nejvíce chtějí.

peníze vždy nehrají prim

Tak jako v jiných oborech, i v IT už roky platí, že trojstolička, kterou tvoří finance, tým a náplň práce, musí být pevná. Seniorní specialisté sice často peníze na první místo nestaví, o to více ale chtějí pracovat na zajímavém projektu, dostat se do atraktivní firmy nebo získat přístup k nové technologii. Multisport karta nebo stravenky je určitě nepřesvědčí. Mladší generace se o benefity zajímá víc. Důležitou roli u mladých hraje možnost práce na dálku, cestování, jídlo na pracovišti,  klouzavá pracovní doba a celková flexibilita. Uvítají i příležitost zacvičit si zdarma na pracovišti, ocení teambuildingy a záleží jim na renomé firmy. Hledí také hodně na to, jestli ve firmě získají mentora, od kterého se mohou učit.

quote icon

Hledání lidí do IT je hlavně o headhuntingu a aktivním oslovování potenciálních kandidátů. Kdo chce uspět, musí zahodit obavy a relevantní kontakty získávat například díky účasti na různých společenských akcích. V době pandemie to ale není vždy možné a lov talentů se tak přesouvá převážně do online prostoru. Kromě klasického hledání na sociální síti LinkedIn se například vyplatí využít placených služeb, které umožní zviditelnit poptávanou pozici a dostat ji k zaregistrované skupině.

Stanislav Brezula
Operations Manager Professionals ve společnosti Randstad Česká republika

je nadvláda mužů v IT u konce?

Přestože většinu IT pozic stále ještě zastávají převážně muži, mnoho zajímavých uchazečů mohou zaměstnavatelé objevit právě mezi ženami. Důvodem jejich menšího zastoupení v IT je i to, že se v tomto muži dominovaném oboru historicky příliš nepohybovaly a následkem toho jich jen velmi málo vykonává vedoucí pozice. Přestože je jejich nepoměr stále obrovský, ženy se i díky větší osvětě zbavují předsudků vůči jedničkám a nulám a začínají se o kariéru v IT zajímat. V tom jim pomáhají i různé spolky, například nezisková organizace Czechitas, které pořádají kurzy zaměřené na výuku programovacích jazyků, zpracování dat a dalších IT znalostí. A na to by zaměstnavatelé při vytváření své nabídky rozhodně neměli zapomínat.

nepřicházejte zbytečně o kandidátky

IT patří mezi obory, ve kterých je práce z domu poměrně častá. A právě tuto výhodu velmi vítají a vyhledávají ženy na mateřské, které se chtějí vrátit do práce. Stejně tak je zajímá nabídka kratšího úvazku nebo například možnost využití firemní školky. Firma, která podobné benefity poskytuje, získává obrovský náskok před konkurencí a hlavně si značně rozšiřuje databázi potenciálních kandidátů, ze kterých může vybírat.

quote icon

Častou motivací žen pro vstup do IT, ale i dalších odvětví, bývá právě možnost práce z domu. Ne každý zaměstnavatel ji ovšem nabízí. Tento postoj se ale pomalu mění, protože pandemie ukázala, že fungovat na dálku mohou i firmy, které dříve home office neumožňovaly. Spousta společností musela přejít na remote a do onlinu, což v konečném důsledku začalo otevírat dveře podstatně širším skupinám pracovníků. Například nabídek se zkrácenou pracovní dobou v posledních letech přibylo, přesto ale stále neuspokojí všechny zájemce. Poptávka po IT lidech je ale tak velká a nezaměstnanost natolik nízká, že firmy budou muset zkrácené úvazky přijmout v daleko větší míře.

Jana Klodová
Team Leader ve společnosti Randstad Česká republika

kolik stojí IT specialista?

A na kolik vás dnes přijde šikovný IT expert? Mzdová očekávání čerstvých absolventů s praxí při studiu se pohybují mezi 40 až 55 tisíci za měsíc. Požadavky zkušenějších lidí se pak velmi liší v závislosti na tom, o jakého konkrétního experta a typ spolupráce se jedná.

Smiling man holding an tablet standing in a servers room.
Smiling man holding an tablet standing in a servers room.

Z pohledu samotného náboru pak počítejte s náklady na recruitera a sourcera. Jestliže tyto pozice chcete obsadit interně, nezapomeňte na výdaje za školení a časovou ztrátu, než se se nováčci zaučí. Tato investice se vám ale vyplatí pouze v případě, že potřebujete přijímat velké množství lidí. Jinak vás rozhodně vyjde levněji využít pomoc externího profesionála. Ten vám ušetří nejen prostředky, ale také drahocenný čas, jelikož má již vybudovanou síť kontaktů, díky které vhodného člověka najde rychleji. A jak známo, i čas jsou peníze. Čím dříve váš nový člověk nastoupí, tím dříve se zapojí do projektu a začne firmě přinášet zisk. 

Pokud sháníte IT profesionály, rádi vám s tím pomůžeme.

Ať už hledáte jednoho specialistu, nebo potřebujete rychle sestavit celý tým, jsme tu pro vás. Na trhu se dobře vyznáme a můžeme vám zaručit, že to, co vám slíbíme, jsme také vždy schopni splnit.

Přesvědčte se sami a ozvěte se nám!

Kontakt: stanislav.brezula@randstad.cz