V Česku již dlouhou dobu chybí pracovníci všeho druhu, tuzemský trh je vyčerpaný a zaměstnavatelé nevědí, kde je hledat. Za hranicemi se přitom nachází velká zásoba šikovných a motivovaných lidí, kteří jen čekají na svou příležitost obdržet pracovní nabídku. Jak se k nim dostat a jak je získat do svých řad? 

zahraniční pracovníci
zahraniční pracovníci

rozhovor s Evou Jelínkovou, projektovou manažerkou pro zahraniční nábory v Randstad

Vyzpovídali jsme naši kolegyni Evu Jelínkovou, která se nábory zahraničních pracovníků zabývá každý den a ráda se s vámi podělí o své bohaté zkušenosti.

Je zaměstnávání cizinců výhodné z ekonomického i z časového hlediska? 

Jednoznačně ano. Když si sečtete náklady na inzerci, HR, recruitery a vše, co vás nalezení vhodného kandidáta v tuzemsku stojí, zaplatíte v součtu podstatně vyšší částku než za nábor uchazeče ze zemí mimo Evropskou Unii. Navíc se hledání v Česku může značně protáhnout a neobsazené místo firmu stojí ve finále také velké peníze. Nábor a příjezd zahraničního pracovníka lze s malými odchylkami dobře plánovat, takže ani z časového hlediska to není problém.

Pro jaké pozice firmy nejčastěji využívají pracovníky ze zahraničí a v jakých zemích je obvykle hledají? 

Firmy využívají cizince na širokou škálu pozic, od dělnických až po kancelářské. V případě manuálních prací (modré límečky) hledají pracovníky například na Filipínách a v Indii, ale také v postsovětských zemích (Moldavsko, Gruzínsko, Arménie), kde kromě dělníků nacházejí i zájemce o specializované pozice jako elektrikář, elektromechanik, řidič VZV, řidiči kamionů, busů, operátor, ale i svářeč, elektrikář nebo elektromontér. V případě bílých límečků (kancelářské profese) se nejčastěji jedná o pozice v oblasti IT, software developery, specialisty v oboru financí, SSC s jazykovými mutacemi, na které firmy nabírají kandidáty z Filipín, Turecka nebo z balkánských států. Pokud se jedná o zajímavou nabídku a práci lze vykonávat na dálku, nejsou výjimkou ani zájemci z EU. 

Nejčastěji poptávané profese v jednotlivých zemích

  • Indie - kuchaři a pomocní kuchaři, svářeči, řidiči nákladních aut a tahačů
  • Kazachstán - strojírenští kovodělníci, zpracovatelé výrobků z kovů, zpracovatelé masa a ryb
  • Mongolsko - zpracovatelé výrobků z kovů, textilu a kůže, strojírenští kovodělníci, šičky, řezníci a další pozice v potravinářství
  • Filipíny - maséři, strojírenští kovodělníci, svářeči, pomocní kuchaři
  • Moldavsko - řidiči tahačů a nákladních automobilů, svářeči, zedníci, skladníci

Na jaká úskalí se při náboru připravit a na co si dát pozor?

Vše se odvíjí od země, ze které budete nabírat, a také na druhu pozice. Nejdůležitější je správně si zvolit zemi, na kterou je dostatečná kvóta pro zaměstnávání cizinců. Obzvlášť pokud se jedná o vládní programy „Kvalifikovaný zaměstnanec” či „Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec”. Například pro pracovníky z Indie je kvóta (600 za rok) zcela vyčerpána a čekací doba na nové posily se tak protáhne na více než 24 měsíců. Vždy je také potřeba zjistit si aktuální vytíženost a pravidla příslušné ambasády. Rozhodně proto doporučuji spolupracovat při náboru se zkušeným partnerem.

zahraniční pracovník
zahraniční pracovník

Vyplatí se nábor zahraničních pracovníků svěřit personální agentuře? 

Rozhodně ano, ale je důležité vybrat personálně poradenskou společnost, která s tím má zkušenosti, a ověřit si její reference. Agentura, která má oddělení specializované na nábor zahraničních pracovníků a svůj vízový tým, dokáže být odborným průvodcem jak po stránce legislativní, administrativní, náborové, tak i logistické a onboardingové (např. jednání s příslušným úřady práce, s vybraným garantem u programu „Kvalifikovaný zaměstnanec” atd.). Tohle vše vám u nás v Randstad můžeme nabídnout.

Jak taková spolupráce s personální agenturou probíhá?

Jednoznačný úspěch náboru zahraničních pracovníků spočívá zejména ve vzájemné součinnosti a důvěře mezi klientem a agenturou. V Randstad to funguje tak, že nám klient nejprve sdělí veškeré detaily k hledané pozici, požadavky na kandidáta a další důležité informace. My na základě toho doporučíme nejvhodnější řešení.  

Kolik to pro naši firmu znamená práce a o co se postará agentura? 

Náš návrh řešení obsahuje vše od volby příslušné země náboru, administrativního zastřešení, časovou osu projektu, strategii náboru a případné testování kandidátů (online či fyzická přítomnost klienta v zahraničí), cenovou nabídku, garanci, koordinátory, pomoc s vyhledáním ubytování, transport, VLP, onborading. Umíme se tedy postarat o vše, základem je ale vždy jasné zadání a pravidelná komunikace mezi námi a klientem.

Jak dlouho trvá celý proces, kdy budeme mít k dispozici pracovníky?

Vše záleží na zemi, ze které pracovníky nabíráte. Většinou to trvá od 3 až do 8 měsíců, ale například v případě již zmíněné Indie své pracovníky přivítáte až za 24 měsíců od náboru.

Máme strach, že při začleňování pracovníků narazíme na problémy s jazykovou či kulturní bariérou. Jaké jsou vaše zkušenosti? 

Určitě doporučuji zajistit koordinátora/překladatele, který bude ze začátku zahraničním pracovníkům k dispozici. Pomůže jim s ubytováním, zařízením SIM karet, s návštěvou OAMP, lékaře apod. Doprovází je na jejich prvních krocích firmou a onboardinogovým procesem. V případě, že nikoho takového nemáte, může ho poskytnout personální agentura. Je také velmi důležité připravit citlivou interní komunikaci o nástupu a příjezdu pracovníků z ciziny a vysvětlit stávajícím zaměstnancům, z jakého důvodu se firma pro toto řešení rozhodla. Z našich zkušeností cizinci obvykle přijíždí velmi motivovaní k práci, a pokud se jim dostane podpory interního HR a přímých nadřízených, rychle se adaptují a podávají očekávaný výkon.

Poskytujete podporu i po začlenění zahraničních pracovníků do firmy? 

Ano, určitě. Jsme ve spojení s klientem, který nám pravidelně poskytuje zpětnou vazbu, děláme průzkumy spokojenosti mezi novými pracovníky, doporučíme například vhodné školení, jazykové kurzy, poskytujeme podporu při absolvování adaptačně integračních kurzů a podobně.

Máte k zaměstnávání cizinců dotazy? Rádi byste se dozvěděli více o celém procesu nebo od nás dostali nabídku na míru? Ozvěte se nám! 

rozhovor s Evou Jelínkovou
Eva Jelínková
Eva Jelínková

Eva Jelínková

project manager - international hiring

V Randstad působím již dva roky a mám na starosti vše, co souvisí s náborem zahraničních pracovníků, což je oblast, na kterou se v rámci své kariéry dlouhodobě specializuji. Spolupracuji i s dalšími zkušenými odborníky a v Randstad máme k dispozici i náš vlastní vízový tým. Pokud potřebujete jakoukoliv radu v problematice zaměstnávání cizinců, máte dotazy nebo hledáte výpomoc, obraťte se na mě!