Nezaměstnanost v posledních měsících neustále klesá a firmám dlouhodobě chybí kvalitní lidé. Český pracovní trh je vyčerpaný a vhodné pracovníky není kde brát. Společnosti, které nemají čas a prostředky na to, aby se o zaměstnance neustále přetahovaly s konkurencí, se proto začínají poohlížet po posilách ze zahraničí. Zaměstnávání cizinců může být velmi výhodné, má ale také svá úskalí a pravidla, se kterými by měl každý zaměstnavatel předem počítat.

zaměstnávání cizinců
zaměstnávání cizinců

O zahraniční pracovníky je v Česku stále velký zájem. Pandemie a následně válka na Ukrajině ale pobyt většiny cizinců, kteří k nám přicestovali za prací, zkomplikovaly. Nahradit je tuzemskými zaměstnanci byl velmi obtížný úkol, se kterým se velká část firem nedokázala uspokojivě vypořádat. Není proto divu, že zájem o pomocníky ze zahraničí opět roste i přesto, že přivést a udržet je, není v dnešní nejisté situaci vůbec jednoduché.

quote icon

Pracovní sílu ze zahraničí u nás nejvíce poptávají společnosti z průmyslových oborů, nejčastěji z oblasti výroby, logistiky, potravinářství nebo stavebnictví. Škála nejžádanějších profesí je velmi pestrá. Zaměstnavatelé hledají jak lidi na neodborné pozice, tak i na kvalifikovaná místa CNC operátorů, svářečů, ale například i IT specialistů nebo pracovníků call center se znalostí anglického jazyka.

Martin Jánský
ředitel divize pro agenturní zaměstnávání, Randstad Česká republika

Zaměstnávání Ukrajinců 

Trochu specifická situace nastává v případě státních občanů Ukrajiny a jejich rodinných příslušníků, kteří v Česku hledají útočiště před válkou. Vztahuje se na ně režim tzv. dočasné ochrany, díky které získávají volný přístup na český trh práce a nemusí žádat o pracovní povolení. 

Firmy v Česku tak od začátku konfliktu zaměstnaly mnoho ukrajinských utečenců, převážně žen. Největším problémem, se kterým se potýkají, je jazyková bariéra a také zajištění péče o předškolní děti v průběhu pracovní doby.

quote icon

Randstad spolupracuje s mnoha společnostmi, které ukrajinským běžencům nabízejí práci. Na našem webu jsme za tím účelem zřídili speciální informační stránku pro ukrajinské občany, kteří v současné těžké situaci potřebují s něčím poradit nebo hledají práci. Stránka je připravena v ukrajinském jazyce a obsahuje všechny informace týkající se pobytu a zaměstnání v ČR. Nechybí na ní ani denně aktualizované nabídky práce ze všech možných oblastí.

Eva Jelínková
project manager - international hiring, Randstad Česká republika
Two blue-collar workers deliberating. Female Asian and male Caucasian. Smiling. Ponytail. Groomed beard. Primary color blue. Secondary color cream/white.
Two blue-collar workers deliberating. Female Asian and male Caucasian. Smiling. Ponytail. Groomed beard. Primary color blue. Secondary color cream/white.

S čím musí počítat firmy, které zaměstnávají cizince?

 

Dlouhé čekání

Jednou z největších překážek, které se při náboru pracovníků ze zahraničí žádná firma nevyhne, je náročná a hlavně velmi zdlouhavá procedura získávání pracovního povolení. Na cizince přicházející z Evropské unie si zaměstnavatel počká alespoň jeden až dva měsíce, u lidí ze zemí mimo EU se pak čekání protáhne na tři až čtyři měsíce. Díky pomalému procesu se tak často stává, že v jeho průběhu zájemci odpadávají. A to rozhodně není ideální pro společnosti, které potřebují svou pracovní sílu plánovat s velkým předstihem.

Pomocí vládních programů ekonomické migrace lze z některých zemí do ČR relokovat pouze omezený počet zaměstnanců za rok. Nastavené kvóty jsou pro každou zemi jiné a jejich čerpáním může docházet k mnohem větším průtahům a prodlevám. Aktuální počet volných míst se mění a je nutné ho pravidelně ověřovat. Naši konzultanti vývoj situace sledují a jsou schopni doporučit vhodnou zemi, kde se nábor zaměstnanců v dané chvíli nebude zbytečně protahovat.

Nejisté plánování

Zaplňovat volná místa cizinci se tak příliš nevyplatí firmám, které shání pracovníky pouze na krátký čas. Aktuální situace na trhu ale nenahrává vždy ani těm, kdo potřebují plánovat na dlouho dopředu.

V první polovině roku byly například mnohé společnosti nuceny pozastavit výrobu, i když o objednávky neměly nouzi. Ať už z důvodu válečného konfliktu na Ukrajině, nedostatku materiálů, či kvůli dalším omezením, která nedokázaly ovlivnit. Co ale v takové situaci dělat s agenturními pracovníky z ciziny? Vzhledem k časovým i finančním nákladům vynaloženým na jejich získání si je větší firmy snažily udržet i za cenu, že pro ně dočasně neměly dostatek práce. Jejich manažeři si snadno spočítali, že dlouhé čekání na nové lidi ve chvíli, kdy se výroba rozjede, by jim způsobilo mnohem větší ztráty. 

quote icon

Ani lidé, které firma držet nemůže, se hned automaticky nevrací zpět do své země. Mají stejná práva jako čeští zaměstnanci a my se jim v případě zájmu vždy snažíme najít náhradní místo. Pracovník původem z EU se snadno přesune k jinému zaměstnavateli v jiné oblasti nebo regionu. Pokud jde o člověka mimo EU, který nemá status uprchlíka a s tím spojenou dočasnou ochranu a volný vstup na trh práce, je to složitější, protože je vázán na konkrétní místo. O změnu musíme požádat příslušný Odbor azylové a migrační politiky, který má podle zákona lhůtu 30 dní na vyjádření.

Renata Vršecká
process manager, Randstad Česká republika

Vyplatí se vám zaměstnávání cizinců?

Po zvážení všech problémů, kterým firmy zaměstnávající cizince musí čelit, se jistě tážete, zda se vám přijímání posil ze zahraničí vůbec vyplatí. Naše zkušenosti nám jednoznačně ukázaly, že počkat si na kvalitní pracovníky z ciziny, rozhodně stojí za to. Mnohokrát jsme si ověřili, že mají výrazně nižší fluktuaci, která se v případě zaměstnávání tuzemských lidí projevuje mnohem vyššími náklady a menší produktivitou. Důležité je dobře si zorganizovat a pohlídat jednotlivé kroky. Pokud s náborem cizinců sami nemáte velké zkušenosti, vyplatí se vám přizvat si na pomoc zkušeného partnera, který má celý proces v malíčku a zajistí jeho hladký a rychlý průběh.

zaměstnávání cizinců
zaměstnávání cizinců

Kolik zahraniční pracovníci stojí?

Pokud o zaměstnávání pracovníků ze zahraničí uvažujete, určitě vás zajímají náklady. Abyste případné zájemce vůbec mohli oslovit, musíte je o vaší nabídce informovat. Připravte si proto rozpočet na inzerci na pracovních portálech a sociálních sítích. Další výdaje pak přináší samotný nábor, který obvykle probíhá v zahraničí. Započíst musíte také cenu dopravy pracovníků do ČR, jejich ubytování, náklady na zajištění víz, pracovních povolení, koordinaci, integraci a překladatelské služby.

A jaké budou finanční představy vašich nových lidí? Očekávaná mzda u občanů EU začíná zhruba nad 30 000 Kč hrubého. Zájemci ze zemí mimo EU pak požadují minimálně 20 000 Kč čistého v případě, že k tomu dostanou hrazené ubytování. Pokud bydlení nemají zajištěno, je nutné jejich mzdu o cenu ubytování navýšit.

Máte o zaměstnávání cizinců zájem, ale nevíte, jak na to? Rádi vše zařídíme za vás. Umíme se postarat o:

  • spuštění náboru ve vybraných lokalitách a krajinách dle vaší specifikace
  • realizaci výběrového řízení v dané zemi (s možnou účastí z vaší strany)
  • zajištění víz a pracovních povolení
  • zajištění a organizaci dopravy do ČR a v ČR
  • zajištění a organizaci ubytování
  • koordinaci a tlumočení na pracovišti i mimo něj
  • dočasné přidělení nebo přímý nábor
  • podporu při integraci nových lidí na pracovišti (kurzy češtiny, asistence na úřadech, v bankách, u lékařů atd.)

Zajímá vás více k zaměstnávání cizinců?

Rádi byste se dozvěděli další informace o celém procesu nebo od nás dostali nabídku na míru? Ozvěte se nám!