Senior konzultantka Marta Miakyšová působí v brněnské pobočce personální agentury Randstad. Její specializací je obor IT. Úspěšně se již dlouho pohybuje v segmentu, ve kterém je o kandidáty na trhu práce velký „boj“. Jak vypadá její pracovní den?

Ráno

Kdybych měla jmenovat jeden ranní rituál, asi bych nevěděla. Vlastně jsou moje rána docela různá a hodně souvisejí s tím, jak se sama cítím. Do práce přicházím zdánlivě docela pozdě, osm už na hodinách většinou bylo. Souvisí to však s tím, že obvykle teprve po čtvrté hodině odpoledne jsou kandidáti k dispozici, abychom si mohli zatelefonovat (ať už na mobilu nebo na skypu) nebo se třeba i setkat, i když bych ráda podotkla, že kandidáti na práci v oboru IT preferují první kontakt po telefonu nebo právě přes skype. Je to dané tím, že je jim ve virtuálním světě evidentně lépe než v zasedací místnosti na osobním pohovoru (úsměv) a také hraje velkou roli fakt, že IT specialisté dostávají opravdu hodně pracovních nabídek a jen málokdy se napoprvé vydají osobně na schůzku. Takový je jich nedostatek! U některých profesí chybí na trhu až třetina, možná si troufnu říct i polovina odborníků a tento trend se, podle mého názoru, výhledově příliš nezmění. Spíš bude poptávka ještě vyšší.

Dopoledne

Obvykle na mě hned po příchodu míří dotazy kolegyň, které je potřeba urgentně vyřešit. V oboru působím několik let, velmi detailně ho znám, takže mám co předávat dál. První půlku pracovní doby obvykle věnuji monitorování situace na trhu a vyhledávání vhodných kandidátů, které bychom mohli oslovit. Cest k nim vede několik – občas se najde vhodný kandidát i na pracovních portálech, mým velkým spojencem jsou ale především sociální sítě a zejména reference, kdy někdo další vhodného kandidáta doporučí. Opírám se o širokou škálu svých kontaktů, které jsem nasbírala. Kromě toho se snažím mít svou koncepci do budoucna. O některých kandidátech vím, že budou připraveni třeba až za rok nebo za dva. Bez tohoto výhledu bych v oboru IT byla ztracená.

Pauza na oběd

Příjemná záležitost. Na tom se asi všichni shodneme (úsměv).

Odpoledne

Není každý den stejný, záleží na tom, jak si práci rozvrhnu v rámci dne i celého týdne. Oceňuji, že si mohu práci v mnohém organizovat podle toho, jak potřebuji. I po těch letech mě tak práce nesmírně baví, opravdu ji mám ráda. Odpoledne mívám i pohovory s kandidáty, se kterými jsme již v jednání pokročili do další fáze. Už dopředu jsem připravena na to, že mnozí z nich skutečně žijí ve „vlastním světě“. Zpočátku jsem se musela vyrovnat například s faktem, že já jsem extrovert a ráda komunikuji, oni jsou introverti a komunikují mnohem méně. Už jsem si zvykla, že když mlčí, neznamená to automaticky, že by byli nespokojení nebo nesouhlasili (úsměv).

Večer

Ráda se odreaguji v přírodě, miluji lyžování a Tatry jsou moje srdcovka. Večery ráda trávím posezením s přáteli u dobrého vína nebo nakupováním. Ale přiznám se, že ani večer mnohdy nedokážu od práce úplně vypnout. Zatím se mi často stává, že se ještě večer doma snažím vytipovat kandidáty, abych byla o krok před konkurencí. Nebo se přistihnu, že třeba na koncertu oslovím někoho z kamarádů svého partnera, který je shodou okolností také z oboru IT, že vím o zajímavé práci.