Každý by chtěl získat zaměstnání ve skvělé firmě, kde se dobře pracuje. Jak ji ale najít a rozpoznat? Je to ta, která nabízí kanceláře se sedacími pytli, stolním fotbálkem, skvělou kávou nebo pizzou zdarma každý pátek? To vše jsou samozřejmě velmi příjemné výhody, které vám jistě zlepší pracovní den. Pokud ale chcete najít opravdu smysluplné místo pro práci, zaměřte se kromě benefitů například i na to, zda budete mít generálního ředitele, který vás inspiruje, jestli dostanete možnost kariérního postupu, který si zasloužíte, nebo zda v zaměstnání můžete být opravdu sami sebou.

Připravili jsme si proto pro vás několik základních ukazatelů, které vám napoví, zda je daná společnost skvělým místem pro práci, a jak ji můžete identifikovat při výběru svého příštího zaměstnavatele.

Female entering a cafe, male sitting at a table with headphones working on a tablet with a touch pen
Female entering a cafe, male sitting at a table with headphones working on a tablet with a touch pen

1. zhodnoťte firemní kulturu

Pokud pracujete pro zaměstnavatele, s jehož firemní kulturou souzníte, budete vnitřně sami pociťovat, že do dané organizace patříte. Velmi dobrým indikátorem je také to, že například velmi snadno zapadnete do kolektivu na pracovišti.

Náhled na kulturu organizace, do které se hlásite, můžete získat na sociálních sítích. Prezentace společnosti na sociálních médiích vám poodhalí její hodnoty, poslání a zaměření. Všímejte si všech detailů, od způsobu vyjadřování používaného v aktualizacích až po nahrané fotografie. 

Podívejte se také na kariérní webové stránky firmy, díky kterým si můžete udělat představu, jak se v dané společnosti pracuje. V ideálním případě byste na nich měli najít informace o její vizi a značce, která ji reprezentuje. Projděte si případné osobní zpovědi současných zaměstnanců. Dokážete si na základě toho, co vidíte a čtete, představit, že se do takového prostředí snadno začleníte? Firemní kultura, která vás láká a sedne vám, je přesně to, co z „ucházející práce“ dělá „naprosto skvělou práci“.

2. zajímejte se o lidi ve vrcholovém vedení firmy

Nejlepší vedoucí pracovníci vědí, že své stávající i potenciální zaměstnance osloví jedině tehdy, když s nimi budou jednat osobně. Uchazeče o zaměstnání zajímá autentický kontakt se všemi členy týmu. To se týká i manažerů firmy, kteří se už nemohou schovávat za zavřenými dveřmi svých kanceláří a být pro všechny záhadou.

Udělejte si malý průzkum vedoucích pracovníků podniku. Možná píší online blogy s kariérními radami, nabízejí doporučení a sdílejí myšlenky na svém osobním účtu na síti LinkedIn nebo se zapojují do oborových diskusí. Možná chodí na náborové veletrhy, oborové networkingové akce apod. Pokud vás zaujala jejich veřejná prezentace, pravděpodobně se jedná o inspirativní osobnosti, se kterými bude zajímavé spolupracovat.

3. udělejte si představu o možnostech kariérního postupu

Umožnila by vám tato společnost plně rozvíjet váš potenciál? Nejlepší zaměstnavatelé se zajímají o kariérní cíle svých zaměstnanců. Snaží se jim pomoci v jejich rozvoji a zajistit, aby se neustále posouvali vpřed.

Kariérní postup a možnosti vzdělávání a rozvoje jsou často klíčovými kritérii na mnoha recenzních webech, jako je Atmoskop, takže se po nich trochu porozhlédněte. Nejlepší zaměstnavatelé se rozvoji svých zaměstnanců věnují, protože chápou, že spokojený tým je produktivní tým. Sledujte proto i informace na jejich webu.

Můžete si také „prověřit“ stávající zaměstnance společnosti na síti LinkedIn. Jak dlouho v organizaci pracují? Postupují interně v rámci firmy? Pokud lidé v organizaci zůstávají, je to další dobrý signál, že tato společnost pravděpodobně ocení vaše úsilí a bude skvělým místem pro práci.

smějící se hovořící lidé
smějící se hovořící lidé

4. zaměřte se na strategii společenské odpovědnosti firmy

Strategie společenské odpovědnosti (CSR) odráží, jak moc firma dodržuje podnikatelskou a sociální etiku. S kým spolupracuje v oblasti charity? Jakým způsobem vrací zpět společnosti a jaké programy v této oblasti zavádí?

Firma s jasnou politikou společenské odpovědnosti poskytuje svým zaměstnancům příležitost změnit svět k lepšímu, ať už tím, že například společně usilují o ekologičtější provoz pracoviště nebo se zapojují do různých charitativních aktivit. Podívejte se na webové stránky společnosti, sociální média a tiskové zprávy, kde najdete důkazy o tomto druhu činnosti. Je CSR strategie společnosti v souladu s vašimi zásadami a etikou? Máte pocit, že byste se do jejích aktivit sami rádi zapojili, kdybyste ve firmě pracovali?

5. popřemýšlejte nad smyslem své práce

Dávalo by vám vykonávání každodenních činností na této pozici pocit, že vaše práce má nějakou hodnotu? Měli byste i jiný důvod, proč ji děláte, kromě toho, že potřebujete zaplatit účty? Zažívali byste uspokojení, že ve svém profesním prostředí přispíváte k něčemu většímu?

Ať už se jedná o vizi společnosti, její produkty a služby nebo přínos pro celé odvětví, určitě by se vám líbilo pracovat pro společnost, která ve vás vzbuzuje nadšení a chuť zapojit se do toho, co dělá.  

6. zhodnoťte rovnováhu mezi pracovním a osobním životem

Při hledání zaměstnavatele se zaměřte na společnosti, které poskytují a aktivně podporují zdravou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Firma vám může dávat všechny možné i nemožné benefity, ale pokud od vás vedení očekává, že budete neustále k dispozici bez ohledu na pracovní dobu, prostě se vám to vůbec nevyplatí!

Nejlepší způsob, jak odhalit přístup firmy, jsou svědectví bývalých i současných zaměstnanců. Zjistěte si jejich reference a zvažte, zda by vám takový styl práce vyhovoval. 

Pečlivé posouzení největších předností společnosti, které jdou za rámec líbivých lákadel a krátkodobých trendů, je zásadní nejen pro váš kariérní vývoj, ale také pro vaši osobní pohodu. Chcete se cítit naplněni, dělat smysluplnou práci a vědět, že se posouváte ke svým cílům v takovém prostředí, které vám vyhovuje? Využijte výše uvedená kritéria jako kontrolní seznam při hledání zaměstnání a nespokojte se s ničím menším než s místem, kde se vám bude skutečně skvěle pracovat!

Hledáte nové uplatnění? Podívejte se na naše nabídky práce z mnoha oborů po celé ČR nebo nám pošlete CV. Zajímají vás další články a tipy, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce? Přihlaste se k odběru novinek.

Zajímají vás další články a rady, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce?

přihlaste se k odběru