Podařilo se vám konečně získat pozvánku na pohovor a teď přemýšlíte, jak se co nejlépe prezentovat? I výběr vhodného oblečení může být v takové situaci výzvou, se kterou není vždy snadné si poradit. Podívejte se na naše doporučení, jak vybrat outfit, ve kterém se budete cítit sebevědomě a skvěle zapůsobíte na budoucího zaměstnavatele.

Male with glass and red blazer sitting in a green chair talking to a female sitting in a green chair
Male with glass and red blazer sitting in a green chair talking to a female sitting in a green chair

Při volbě oblečení na pohovor rozhoduje samozřejmě hlavně to, kam se hlásíte. Jinak se obléknete, pokud se ucházíte o místo v bance, jiné oblečení zvolíte pro pohovor odehrávající se u stolního fotbálku v novém startupu, kde nejstarší zaměstnanec ještě ani neoslavil třicítku. 

Jedno ale platí bez rozdílu: Ať už jdete na pohovor kamkoliv, šanci udělat dobrý první dojem máte vždy jen jednu.

První dojem hraje velkou roli. Váš budoucí zaměstnavatel si o vás utváří názor hned, jak vás zahlédne, tedy mnohem dříve, než vůbec stihnete pronést jediné slovo. Proto je tak důležité nepodcenit svůj vzhled a na pohovor zvolit správné oblečení.

Pokud jste úspěšně absolvovali telefonický pohovor a získali pozvánku na osobní setkání, možná jste využili příležitosti a zeptali se na firemní kulturu nebo dress code. Co když ale na takové dotazy nebyla vhodná chvíle nebo jste se museli natolik soustředit na zodpovězení otázek, že jste na to úplně zapomněli?

Co si tedy v takové situaci na pohovor obléct? V případě pochybností je určitě nejbezpečnější volbou formální oděv, ale i zde pro vás máme pár tipů, kterými se můžete řídit, pokud si nejste jistí. 

držte se klasiky

Různé módní vlny, výstřelky a trendy přicházejí a zase odcházejí, ale styl zůstává. Najděte si oblečení, ve kterém se cítíte pohodlně a sebejistě, a toho se na pohovorech držte. Vždy si ho můžete přizpůsobit dané situaci, například upravit tak, aby působilo ležérněji nebo naopak více formálně. Kromě toho, že si tím dodáte sebevědomí, zbavíte se i starostí s důležitým prvkem přípravy na pohovor a můžete se soustředit na jiné podstatné věci.

neutrální barvy vedou

Klasický oblek v neutrální barvě, jako je černá, šedá nebo námořnická, nikdy nevyjde z módy. Samozřejmě, pokud má ten váš velké ramenní vycpávky nebo široké klopy, možná přišel ten správný čas pořídit si modernější verzi. Nejlepší strategií je koupit si oblečení z neutrální, klasické látky a vyhnout se křiklavým nebo nápadným vzorům.

Pokud můžete, vsaďte na kvalitnější materiál, který vám pak déle vydrží. V létě volte lehkou vlnu a raději se vyhněte lněným látkám. Len se příliš mačká a navíc v něm můžete působit, jako že jste si na pohovor odskočili z dovolené u moře.

oživte váš vzhled

Pokud se v neutrálních barvách cítíte příliš nevýrazně, přidejte do nich trochu barvy a ukažte svou osobnost lehkým vzorem na košili, kravatě nebo šále. Když už mluvíme o kravatách, ty by vždy nějakým způsobem měly ladit s košilí.

Vyhněte se všelijakým bláznivým motivům a nápisům a vaše oblíbené tričko s Darth Vaderem nebo Mickey Mousem raději nechte ve skříni. Na to, abyste před kolegy předvedli hravější stránku vaší osobnosti i šatníku, budete mít jistě dostatek příležitostí, až pozici získáte.

Muži určitě nic nezkazí, pokud sladí ponožky s kravatou, nicméně v dnešní době se rozhodně nejedná o železné pravidlo, kterého se nutně musíte držet. Pravděpodobnost, že by vzor na ponožkách rozhodl o výsledku pracovního pohovoru, je zcela minimální. :-)

neformální outfit raději ne

Kvůli příliš formálnímu vzezření z pohovoru ještě nikdy nikoho nevyhodili. Pokud si při výběru oblečení nevíte rady, vycházejte z toho. I když například firemní dress code povoluje džíny, obvykle je lepší se jim na prvním setkání vyhnout. Totéž platí pro běžecké boty, trička, sportovní kalhoty nebo jednoduše cokoliv, co působí neformálně.

I když i takové oblečení se někdy v kancelářích běžně nosí, nezapomeňte, že se chcete ukázat v tom nejlepším světle a svým zevnějškem dáváte najevo, že toto pracovní místo a příležitost berete vážně. Pokud vám tak personalista přímo neřekne, abyste si na pohovor vzali džíny, držte se raději formálního vzhledu.

kalhoty nebo sukni?

Doby, kdy se od žen očekávalo, že budou na pracovišti nosit jen šaty nebo sukni, jsou dávno pryč. Při výběru oblečení na pohovor si tak ženy mohou bez obav zvolit variantu, která je jim pohodlnější.

Pokud se rozhodnete pro sukni, držte se pro jistotu délky kolem kolen nebo delší. Všemu kratšímu se raději vyhněte, jinak se budete muset neustále zaobírat tím, zda nikde nic - nebo nikdo - nekouká. Vsaďte na jistotu a pohodlí, které vám dovolí plně se soustředit na samotný pohovor a působit profesionálně. Není nic horšího, než muset svou pozornost během pohovoru neustále rozptylovat popotahováním lemu sukně.

Hledáte nové uplatnění? Podívejte se na naše nabídky práce z mnoha oborů po celé ČR nebo nám pošlete CV. Zajímají vás další články a tipy, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce? Přihlaste se k odběru novinek.

Zajímají vás další články a rady, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce?

přihlaste se k odběru