Na prvním dojmu záleží. Během prvních 5 vteřin setkání si o vás lidé vytváří spoustu představ. Je to jednoduše lidská přirozenost. A schůzka s personalistou, který vás pozval na pracovní pohovor, není výjimkou. Úvodních pár sekund může hrát velkou roli v tom, jak proběhne zbytek pohovoru. Vytvořili jsme proto seznam 5 věcí, které je třeba mít na paměti, abyste je co nejlépe využili a dobře zapůsobili.

Business man receiving an entrance pass at a reception desk. Primary color: red.
Business man receiving an entrance pass at a reception desk. Primary color: red.

1. doražte včas

První bod z našeho seznamu asi nikoho nepřekvapí. Na pracovní pohovory choďte vždy včas. Pokud můžete, přijďte o několik minut dříve. Tím dáte najevo, že si vážíte času ostatních lidí a respektujete je. 

Pokud se byť jen o pár minut opozdíte, snižujete tím své šance na to, že vás personalista pozve na další pohovor. Váš pozdní příchod si bude nejspíš vykládat jako znamení vaší možné nespolehlivosti a problémů, které by to mohlo přinést.

2. zvolte vhodné oblečení 

Na vzhledu záleží. Vyvarujte se proto nevhodného oblečení a vždy se na pohovor oblečte profesionálně a adekvátně. Typ oděvu se samozřejmě bude lišit podle druhu pozice, na kterou se hlásíte. 

Chcete-li udělat dobrý dojem, seznamte se nejprve s firemní kulturou a ujistěte se, že váš oděv odpovídá firemním pravidlům oblékání a splňuje očekávání stanovená společností. To platí i ve chvíli, kdy se váš pohovor koná na dálku pomocí videa. 

Woman having a conversation
Woman having a conversation

3. nezapomeňte na řeč těla

To, jak vás ostatní vnímají, hodně souvisí s tím, jak se sami prezentujete. Snažte se proto vždy myslet na správné držení a řeč vašeho těla, stejně jako na výraz vaší tváře. Udržujte oční kontakt s personalistou.

Personalista si o vás udělá obrázek nejen podle toho, co říkáte, ale také na základě neverbálních signálů, které vědomky či nevědomky vysíláte. Například lidé, kteří mají dobré držení těla, působí sebevědomě, zatímco ti, kteří se hrbí, vypadají rozpačitě a méně zaujatě.

4. vysílejte pozitivní energii

Hned na úvod s úsměvem pozdravte a nasaďte vstřícný a přátelský tón hlasu. To vám pomůže prolomit ledy a pozitivně nastartovat rozhovor. 

Příjemný úsměv je nakažlivý a vaše pozitivní energie vám pomůže snadněji navázat kontakt a udržet zájem druhé osoby. Nebojte se dát najevo svou radost z nové příležitosti a vaše nadšení zhostit se nové role.

5. buďte sami sebou!

Jednou z nejdůležitějších věcí je zůstat vždy sami sebou. Nesnažte se stylizovat do role někoho jiného a předstírat, že jste někým, kým nejste. Během celého pohovoru zůstaňte autentičtí a buďte sami sebou. 

Hledáte nové uplatnění? Podívejte se na naše nabídky práce z mnoha oborů po celé ČR nebo nám pošlete životopis. Zajímají vás další články a rady, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce? Přihlaste se k odběru novinek.