Motivační dopis

Motivační dopis je velmi důležitým dokumentem při hledání nového pracovního uplatnění. Jak již název vypovídá, motivační dopis má Vašemu budoucímu zaměstnavateli ukázat Vaši motivaci pro danou pracovní pozici.

Základní pravidla při psaní motivačního dopisu 

 • měl by být krátký a výstižný (ideálně 1/3 strany)
 • měl by být napsaný na počítači (příp. stroji), nikoliv rukou
 • nesmí obsahovat chyby (gramatické ani věcné)
 • v motivačním dopise se neuvádí platové očekávání

Motivační dopis by měl obsahovat

 1. Úvod - proč píši
  V úvodu by měl motivační dopis obsahovat oslovení adresáta, název pracovní pozice, o kterou se ucházíte a kde jste se o ní dozvěděli.
 2. Jádro sdělení - motivace
  V této části byste měli personalistovi dokázat, že zrovna Vy jste tím nejvhodnějším kandidátem na danou pracovní pozici. Ukažte svůj pracovní potenciál. Rozveďte, čím mohou Vaše znalosti a dovednosti obohatit danou společnost, prokažte znalost a orientaci v oboru a zájem o společnost.
 3. Závěr - vyjádření přání k osobnímu setkání
  Nezapoměňte, že cílem motivačního dopisu je zaujmout personalistu natolik, aby Vás pozval k osobnímu pohovoru. Nakonec tedy vyjádřete přání k osobnímu setkání s danou osobou a nezapomeňte uvést, jakým způsobem je možné Vás kontaktovat. 

Přejeme vám hodně štěstí s vaším motivačním dopisem a držíme palce, aby se vám personalista co nejdříve ozval s nadbídkou práce.

Hledáte nové uplatnění? Podívejte se na nabídky práce z mnoha oborů po celé ČR nebo nám pošlete životopis, který si snadno můžete vytvořit v generátoru CV. 
Zajímají vás další články a rady, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce? Přihlaste se k odběru novinek.