Vzhledem k tomu, že COVID-19 si nadále vybírá svou daň a negativně ovlivňuje firmy, průmyslová odvětví, ale i celé ekonomiky, zajištění kontinuity podnikání zůstává pro mnoho organizací, zejména pak pro malé a střední podniky, hlavní prioritou. Kdo chce toto náročné období dobře zvládnout, musí mít dostatek pracovníků s odpovídající kvalifikací a také si pohlídat, zda zbytečně neztrácí čas a peníze kvůli neefektivním HR procesům.

Randstad employer brand photo, internal, people, consultants, branch, branches
Randstad employer brand photo, internal, people, consultants, branch, branches

Díky partnerství se zkušenou personálně poradenskou společností můžete získat přesně takové lidi, jaké potřebujete, a dosáhnout velké organizační flexibility, která je v dnešní době nezbytná. Podívejte se na některé z výhod, které vám spolupráce s profesionálním HR partnerem přinese.

ušetříte spoustu času

Aby v dnešní době (a vlastně kdykoliv) mělo vaše podnikání šanci na úspěch, musíte se umět správně rozhodovat v otázkách náboru a přijímání zaměstnanců. To znamená věnovat dostatek času klíčovým náborovým procesům. Mezi ně patří vytvoření podrobného popisu práce pro pozici, kterou obsazujete, nebo výběr nejvhodnějších platform, kde oslovíte vaše kandidáty. Důležité je také psaní poutavých pracovních nabídek, prověřování kandidátů, vedení pohovorů a kontrola referencí. Pokud všechny tyto kroky učiníte opravdu profesionálně, výrazně snížíte riziko, že najmete špatného člověka. Naopak tak značně zvýšíte svou šanci najít talentované lidi, kteří váš byznys posunou na vyšší úroveň. 

Ve světě malého a středního podnikání je běžné, že manažeři zodpovídají za mnoho různých věcí a zbývá jim jen málo času na činnosti spojené s náborem, mezi které patří:

  • filtrování a vyhodnocování žádostí o práci
  • příprava a správa pracovních inzerátů
  • vyřizování odmítnutí
  • organizace pohovorů
  • provádění testů
  • interní představení kandidátů liniovým manažerům

Když všechny tyto povinnosti svěříte schopnému HR partnerovi, vy i váš tým získáte více času na aktivity, které vašemu podnikání přináší okamžitý zisk. Vždy budete mít při výběrovém řízení poslední slovo a zachováte si plnou kontrolu nad veškerými rozhodnutími, které souvisí s náborem. Nemusíte už ale ztrácet spoustu času účastí na každé jeho fázi. Při spolupráci s Randstadem je jen na vás, do jaké míry se budete chtít do celého procesu zapojit. Můžete se podílet na každém kroku, nebo klidně jen z dálky sledovat, jak se o vše potřebné starají naši lidé.

získáte lidi s potřebnou kvalifikací

Problémům se sháněním lidí, kteří do firmy přinesou nejžádanější dovednosti, čelí všichni zaměstnavatelé. Obzvlášť težké to mají menší firmy, které nedisponují takovými finančními prostředky, aby mohly konkurovat velkým společnostem hledajícím pracovníky se stejnou kvalifikací.

Více než polovina (52 %) vlastníků malých a středních podniků v průzkumu CNBC / SurveyMonkey Small Business Survey provedeném ve 2. čtvrtletí roku 2019 uvedla, že pro ně bylo hledání kvalifikovaných zaměstnanců v roce předcházejícím výzkumu obtížnější než dříve. V případě firem s více než 50 zaměstnanci s tímto tvrzením souhlasilo dokonce 63 % dotazovaných.

Trh práce prošel v roce 2020 výraznými změnami a v důsledku pandemie vzrostla celosvětová nezaměstnanost. Manažeři, kteří mají na starosti nábory, se tak musí vypořádat s velkým počtem žádostí o práci, což ovšem vůbec neznamená, že se jim snadno hledají lidé odpovídající jejich požadavkům. Zejména u technicky zaměřených pozic se nalezení vhodných kandidátů stalo velkou výzvou. Právě proto je zásadní mít jasnou náborovou strategii, obzvlášť pokud se pohybujete v sektorech jako je výroba nebo strojírenství, kde kvalifikovaní lidé v následujících letech budou čím dál více chybět.

Jednou z největších výhod, kterou spolupráce s personální společností přináší, je přístup k velké síti prověřených a důvěryhodných kandidátů, kteří již prokázali své dovednosti v ostatních podobně fungujících firmách.

nabídnete správné finanční ohodnocení

Kdo chce dobře stanovit plat pro každou konkrétní roli ve firmě, musí umět najít ten správný kompromis. A to může být někdy velmi obtížné. Když platíte příliš, připravujete se o peníze. Pokud ale platíte málo, vystavujete se riziku, že přijdete o talentované pracovníky, kteří dostanou lepší nabídku jinde.

Když se snažíte získat profesionály, kteří mohou vaše podnikání skutečně změnit k lepšímu, musíte otázku ohodnocení dobře zvážit a vyvážit. Finance totiž zůstávají nejdůležitějším faktorem, podle kterého si lidé vybírají zaměstnavatele. V našem posledním průzkumu Randstad Employer Brand Research 57 % respondentů uvedlo, že atraktivní plat a benefity jsou pro ně hlavní kritériem při rozhodování, pro koho chtějí pracovat.

Specializované agentury a poskytovatelé personálních služeb se na trhu práce pohybují každý den a dobře se orientují v trendech, které jím zrovna hýbou. Díky tomu vám mohou poskytnout nejaktuálnější informace o mzdových sazbách a poradit, co byste měli uchazečům nabídnout, abyste si udrželi konkurenceschopnost.

Dobrý HR partner vás kromě toho bude informovat o nejnovějším vývoji a aktualitách, které se týkají vašich náborových aktivit, například kde zrovna chybí lidé s určitými dovednostmi nebo zkušenostmi. Díky těmto informacím získáte mnohem silnější pozici, která vám pomůže při rozhodování o vaší platové politice.

udržíte krok s trendy a technologiemi

Oblast HR a náborů je rychle se měnící prostředí, ve kterém se neustále objevují nové inovace. A vám se rozhodně vyplatí mít o nich dobrý přehled. Za prvé proto, abyste sami mohli ze všech novinek a technologií těžit, například naplno využívat videopohovory a virtuální nábory. Za druhé proto, abyste tím ukázali potencionálním uchazečům o práci, že jste moderní a agilní zaměstnavatel. 

Díky spolupráci s poskytovatelem personálních služeb získáte okamžitý přístup k nejnovějším informacím a aktualitám z oboru. Profesionální partner vám také dokáže doporučit konkrétní nástroje a technologie, které vám pomohou optimalizovat a vylepšit vaše HR procesy i samotná výběrová řízení. Outsourcováním náboru navíc snadněji udržíte krok s nejnovějším vývojem na trhu a budete vždy vědět, co uchazeči o zaměstnání zrovna nejvíce chtějí. A to vám pomůže vybudovat si silnou značku zaměstnavatele.

Randstad provádí každoroční průzkum značky zaměstnavatele, který přináší vhled do toho, co zaměstnance nejvíce motivuje a co je pro ně důležité při výběru zaměstnavatele. V roce 2022 se v Česku koná již 5. ročník průzkumu.