Pandemie přinesla do života firem i lidí mnoho změn. Komunikace se z velké části přesunula do virtuálního prostoru a mnohdy v něm zůstala i po skončení krize. Ani svět práce proměnám neunikl. Pokud právě hledáte zaměstnání, počítejte s tím, že se vaše výběrové řízení může odehrávat zčásti nebo dokonce celé online. V Randstadu máme s virtuálními nábory bohaté zkušenosti. Přinášíme vám proto několik užitečných tipů, jak se na ně dobře připravit. 

zaměstnanec se raduje z úspěchu
zaměstnanec se raduje z úspěchu

připravte si důležité podklady a dokumentyNa osobní pohovor si s sebou obvykle berete životopis, certifikáty, ukázky prací a všechny další zásadní dokumenty, které vám pomohou budoucího zaměstnavatele přesvědčit o vašich kvalitách a zkušenostech. Nezapomínejte na to ani ve chvíli, kdy se pohovor odehrává prostřednictvím monitoru.

Veškeré relevantní podklady si přehledně uložte ve vašem počítači. Kdyby vás protistrana požádala o jejich sdílení, budete je mít hned po ruce a vyhnete se stresu s jejich hledáním v přímém přenosu. Pokud býváte během pohovorů nervózní a máte tendenci zapomínat, sepište si malý „tahák” se seznamem vašich největších úspěchů. Může se hodit jako připomínka toho, co jste chtěli zdůraznit.

věnujte pohovoru plnou pozornost Posílání zpráv, pročítání e-mailů, projíždění obsahu sociálních sítí či jakákoliv další aktivita, která přímo nesouvisí s pohovorem, by v jeho průběhu měla být tabu.  Přestože člověk na druhé straně nevidí, co se zrovna děje na vaší obrazovce, určitě pozná, když se plně nesoustředíte na rozhovor. 

Navíc vás může během online schůzky požádat o sdílení vaší obrazovky, abyste například prezentovali ukázky svých prací. Zákon schválnosti bývá v takových chvílích opravdu neúprosný. I když vám na Facebook běžně skoro nikdo nepíše, přesně v ten moment nějaká soukromá zpráva určitě dorazí. Zavřete proto všechna nepotřebná okna a vypněte aplikace, které mají rušivý efekt.

žena pracující na počítači z domova
žena pracující na počítači z domova

myslete na řeč vašeho tělaO vlivu řeči těla na úspěch pohovoru toho bylo napsáno již mnoho. A platí to i ve chvíli, kdy se vaše schůzka zrovna neodehrává tváří v tvář. Personalista sice nevidí, zda máte překřížené nohy nebo se vám potí dlaně, vnímá ale, jak na něj celkově působíte. Vaše vystupování by mělo být pozitivní, příjemné a vyzařovat zdravým sebevědomím. Snažte se udržovat oční kontakt, přestože to přes obrazovku není snadné. 

A nezapomeňte na vhodný outfit, a to doslova od hlavy až po paty. Mnoho uchazečů se reprezentativně oblékne pouze od pasu nahoru, protože počítá s tím, že zbytek těla stejně nikdo neuvidí. Divili byste se, kolik z nich se pak během pohovoru v nestřeženém okamžiku postaví a nechá se tak doslova načapat v nedbalkách. Ostatně, ani vy určitě nechcete, aby si vás vedení vysněné firmy pamatovalo podle vašich pyžamových kalhot s ovečkami.

Vhodné oblečení vás neuvede do nevhodné situace a navíc vám dodá sebevědomí.

vyzkoušejte si aplikaci pro video pohovory předemJestliže se během vašeho video pohovoru chcete vyhnout zbytečnému stresu, vyzkoušejte si použití online platformy předem. Přihlaste se s dostatečným předstihem a ověřte si, zda se v systému zvládnete bez problémů pohybovat a fungují vám hesla. Během hovoru se potřebujete plně soustředit na dotazy, a ne se rozptylovat zápolením s technikou. Pokud chcete vědět, jak na obrazovce působíte, můžete si sami sebe zkušebně nahrát a hned se přesvědčit.

Aplikaci, kterou  pro video pohovory používáme v Randstadu, si naši kandidáti obvykle pochvalují pro její uživatelsky příjemnou a intuitivní navigaci. Většina lidí se v ní snadno a rychle zorientuje hned při prvním použití. Přesto se vám už jen pro váš klid určitě vždy vyplatí seznámit se s jakoukoliv neznámou technologií předem. Dodá vám to sebejistotu a větší pohodu. A když už jste v tom, zkontrolujte si i techniku na vaší straně. Byla by škoda odsoudit dlouho plánovanou schůzku k nezdaru jen kvůli nefunkční kameře nebo mikrofonu.

dvě ženy v zasedací místnosti sedící u počítače
dvě ženy v zasedací místnosti sedící u počítače

pokládejte ty správné otázkyJednou z nejdůležitějších informací, kterou byste si z vašeho pohovoru měli odnést, je zjištění, zda se pro vás nová pozice a firma opravdu hodí. Osobní pohovor se obvykle odehrává v sídle zaměstnavatele. To vám dává spoustu příležitostí zjistit něco víc o kultuře firmy, do které se chystáte nastoupit. Někdy stačí jen vkročit do dveří a během pár minut už víte, jestli na nové pracoviště zapadnete. Při video pohovoru takový luxus bohužel nemáte. Musíte se spoléhat na to, co vám o sobě budoucí zaměstnavatel sám řekne. Připravte si proto dobře otázky a zeptejte se na vše, co vás zajímá. 

V Randstadu během online pohovorů někdy využíváme speciální online testy, které kandidátům i zaměstnavateli snáze napoví, zda si navzájem sednou. Oblibě se těší i videa s informacemi o nabízené práci a firmě, které pro uchazeče točíme a nahráváme do naší náborové online platformy. Ne všichni zaměstnavatelé mají ale podobné nástroje k dispozici. Nebojte se proto vzít váš kariérní osud do vlastních rukou a ptát se detailně na vše, co je pro vás důležité.

Video pohovory mohou být někdy stresující, přináší ale také spoustu výhod oběma zúčastněným stranám. Neriskujete zpoždění kvůli dopravní zácpě a můžete si sami vybrat prostředí, kde se cítíte dobře. To vám přidá na klidu a přispěje ke zdárnému průběhu vaší schůzky s personalistou.

Hledáte nové uplatnění? Podívejte se na naše nabídky práce z mnoha oborů po celé ČR nebo nám pošlete životopis. Zajímají vás další články a rady, které vám pomohou získat práci a budovat kariéru? Chcete dostávat informace o pozicích v naší nabídce? Přihlaste se k odběru novinek.