V našem článku „Jak si v roce 2023 udržet zaměstnance? TOP 5 benefitů, které neohrozí váš rozpočet“ jsme vám představili nejoblíbenější nefinanční výhody, které zaměstnanci ocení, přestože nestojí příliš mnoho peněz. Podívejte se na dalších 5 alternativních benefitů z naší TOP 10, kvůli kterým nebudete muset sahat hluboko do kapsy, a přesto s nimi zaručeně oslavíte úspěch.

smějící se muž sedící s notebookem v kavárně
smějící se muž sedící s notebookem v kavárně

6. krátké pátky

Pokud vám vaše podnikání neumožňuje dát zaměstnancům home office nebo volno navíc, není ještě všem dnům konec. Můžete jim stále poskytnout příležitost uvolnit se z práce na kratší dobu, například jeden v den týdnu odejít domů o hodinu dříve. Velmi populární bývají zejména krátké pátky. Ve velké části firem poslední den pracovního týdne stejně probíhá v odpočinkovějším tempu a zaměstnanci o to více vítají, pokud mohou svůj víkend odstartovat dříve.

Mezi další oblíbené varianty patří naopak možnost začít svůj pracovní týden později, což uvítají zejména zaměstnanci, kteří si rádi přispí. Jiní zaměstnavatelé zase svým lidem umožňují prodloužit si oběd nebo si vzít každý den půlhodinovou pauzu navíc a využít ji třeba na čtení, vyřizování osobních záležitostí nebo návštěvu posilovny.

7. podpora duševního a fyzického zdraví

Podle nedávných studií se až 25 % světové populace potýká s nějakým typem duševních poruch, například s úzkostí nebo depresí. Toto číslo představuje celou čtvrtinu vaší pracovní síly. Jen každý třetí člověk přitom vyhledá odbornou pomoc. Bez odpovídající léčby ale mohou tyto stavy omezovat kvalitu života a aktivitu lidí, kteří jimi trpí, negativně ovlivňovat jejich pracovní výkon, zvyšovat absence nebo je dokonce přimět k odchodu ze zaměstnání. 

Ke zmírnění některých stresových situací, kterým zaměstnanci čelí, mohou přispět i jejich zaměstnavatelé. Například tím, že jim dají možnost využít různé wellness služby. Mezi nejoblíbenější patří členství ve fitness centru, zdravotní konzultace, online poradenství, workshopy, semináře a další příležitosti pečovat o své duševní a fyzické zdraví. Když lidé pociťují, že na jejich pohodě a spokojenosti zaměstnavateli záleží, mají o důvod méně od něj odejít.

masér provádí rehabilitační cvičení s klientem
masér provádí rehabilitační cvičení s klientem

8. digitální předplatné

Asi neexistuje lepší způsob, jak poděkovat pracovníkům za jejich výkon, než pomocí pravidelných odměn. A takové ocenění vůbec nemusí mít peněžní podobu. Své lidi můžete překvapit i jiným způsobem, například jim zdarma poskytnout předplatné streamovacích služeb pro poslech hudby či sledování filmů, darovat jim poukaz na online vzdělávání nebo přístup do virtuální posilovny. Důležité je vytvořit dobře strukturovaný program odměn, který je nestranný, transparentní a všichni zaměstnanci ho považují za spravedlivý.

9. volno na dobrovolnickou činnost

Jak ukázal náš nejnovější průzkum Randstad Workmonitor, 65 % Čechů požaduje, aby hodnoty a cíle jejich zaměstnavatelů byly v souladu s jejich vlastními. Celé polovině pracujících pak záleží na tom, aby jim jejich práce dávala smysl a měli pocit, že do ní patří. Ne všechny firmy ale dokážou svým zaměstnancům nabídnout takové uplatnění, jaké by si přáli. Co ale většina z nich pro své lidi udělat může, je poskytnout jim volno na dobrovolnické aktivity, které jsou jim blízké. Jak ukazují studie, zaměstnavatelé, kteří nabízejí dobrovolnické příležitosti svým pracovníkům, zaznamenali snížení fluktuace a zvýšení produktivity a morálky na pracovišti.

V naší společnosti například slaví velký úspěch iniciativa Randstad with Heart, která umožňuje zaměstnancům využít 8 placených hodin za rok na charitativní aktivity podle vlastního výběru. Zvažte proto i vy, zda nedat svým lidem volno na to, aby se mohli věnovat své oblíbené dobrovolnické činnosti nebo zúčastnit charitativních aktivit, které podporuje vaše společnost. Tento krok vám pomůže dát vašim zaměstnancům smysluplnou práci, kterou si přejí.

747.jpg
747.jpg

10. příspěvek na vybavení domácí kanceláře

Podle výsledků našeho globálního reportu Randstad Employer Brand Research začalo během pandemie pracovat alespoň částečně z domova 51 % dotázaných. A i teď mnozí od zaměstnavatelů očekávají, že jim hybridní nebo plně vzdálenou práci umožní. Společnosti nabízející možnosti práce na dálku by měly zvážit poskytování podpory pro home office, aby tak mohly zčásti kompenzovat náklady na zřízení domácí kanceláře. Taková nabídka může významně přispět ke zvýšení produktivity a spokojenosti zaměstnanců. Pomoci mohou například příspěvkem na telefonní či internetové poplatky nebo na nákup vybavení.

Zajímají vás další tipy, jak vytvořit efektivní systém odměňování, který zahrnuje finanční i nefinanční benefity? Ozvěte se nám! Rádi vám pomůžeme.